Itthon hvg.hu 2021. október. 26. 21:25

Szijjártó: 62 magyar katonát küld a kormány Maliba

Benkő Tibor október közepén még 12 Száhel-övezetbe küldendő katonáról beszélt.

Magyarország úgy döntött, hogy 62 katonával részt vesz a mali hadsereget támogató európai erők (Takuba) működésében a térségbeli biztonság megerősítése érdekében – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Ruandában. A tárcavezető az Európai Unió és az Afrikai Unió külügyminiszterinek találkozóján vesz részt az afrikai országban.

Szeptember végén beszélt arról Németh Szilárd a honvédelmi tárca államtitkára, hogy a kormány határozati javaslatban arra kéri az Országgyűlést, járuljon hozzá ahhoz, hogy a Magyar Honvédség a francia haderővel közreműködésben részt vegyen a Maliban és a térségben működő Barkhane művelet részét képező Takuba alkalmi harci kötelékben. Ismertetése szerint a Takuba 2020 eleje óta működik, jelenleg nyolc résztvevő, finanszírozó nemzettel, így Magyarország a kilencedikként kíván csatlakozni az alkalmi harci kötelékhez.

Benkő Tibor honvédelmi miniszter október közepén az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának ülésén még 12 Száhel-övezetbe küldendő katonáról beszélt az MTI szerint. Az ő munkájukról a nyílt ülésen csak annyit mondott: felderítő munkát végeznek majd az afrikai térségben.

A Takuba utoljára akkor szerepelt kiemelt helyen a hírekben, amikor Emmanuel Macron francia elnök szeptember közepén bejelentette, hogy francia csapatok végeztek Adnán Abu Valíd asz-Szahravival, az Iszlám Állam Nagy-Szahara (ISGS) terrorszervezet vezetőjével.

Franciaország 2013 óta több ezer fős katonai kontingenst állomásoztat a Szaharától délre lévő térségben a szélsőségesek elleni küzdelemre.

Hirdetés
hvg360 Körösi Ivett 2025. április. 26. 20:00

Észak-Koreában értik a sötét és szarkasztikus humoromat – interjú a magyar idegenvezetővel, aki külföldieket visz az elzárt országba

Váczi Gergő Észak-Koreába visz nemzetközi turistacsoportokat, munkája során eddig harminc alkalommal járt a világ egyik legelszigeteltebb országában. Bár jelenleg épp nem lehet turisztikai céllal utazni az országba, neki lehetősége volt futókat vinni az áprilisi phenjani maratonra. Milyennek ismerte meg az észak-koreaiakat, hogyan működnek a kirakatlátványosságok, és van-e bármilyen technológiai fejlődés az elzárt országban? És hogy kell összehajtani a Phenjan Timest, ha az ember nem akar bajba kerülni? – erről is beszélgettünk Váczi Gergővel.