Itthon hvg.hu 2021. október. 26. 13:28

Bocsánatot kért a rendőrség az alsóneműre vetkőztetett nőtől

A törvény szerint a rendőröknek nem lett volna lehetőségük levetkőztetni Gáspár Tündét.

Levélben kért bocsánatot Gáspár Tündétől a rendőrség, mert ruházatátvizsgálás címén a váci rendőrök alsóneműre vetkőztették, holott erre a törvény szerint nem lett volna lehetőségük – közölte a Magyar Helsinki Bizottság.

A Bagon élő roma nő rokonait látogatta meg Vácon, ahol, miközben az Aszódra tartó buszt várta, egy civil ruhás rendőr igazoltatta, majd bevitte a kapitányságra. Negyed kettőtől háromnegyed hétig benn tartották, ez idő alatt kihallgatták és számos pozícióban fényképet készítettek róla, és alsóneműre is vetkőztették.

A rendőrök ekkor egy nőt kerestek, aki kitépte egy idős asszony láncát a nyakából. Mire azonban Gáspár Tünde kihallgatása 17:25-kor megkezdődött, a rendőrök már tudták, hogy nem lehet ő a tettes, mert a nyaklánckitépés korábban történt, mint ahogy a bagi nő megérkezett Vácra. Éppen ezért akkor már tanúként hallgatták meg.

Mire a nőt kiengedték, az utolsó buszt már nem érte el, végül a gyerekei mentek érte autóval.

Gáspár Tünde nem vitatta, hogy a rendőröknek intézkedniük kellett, mert valóban hasonlított az elkövetőre, közvetlen bizonyítékok híján azonban az eljárást, vetkőztetést méltatlannak gondolta.

A nő nem nyugodott bele a történtekbe, és a bagi cigánytelepen dolgozó BAGázs Közhasznú Egyesület közvetítésével megkereste a Magyar Helsinki Bizottságot, Ivány Borbála ügyvéd segítségével pedig panaszt nyújtott be a túlzó rendőri intézkedések ellen az ombudsmanhoz.

Az alapvető jogok biztosa jelentésében megállapította, hogy a rendőrség alapvető jogot sértő módon korlátozta a panaszos személyi szabadságát, mert nem mérlegelte az előállítás szükségességét. Kimondta azt is, hogy a rendőrség szerinti „ruházat-átvizsgálás” valójában motozásnak minősült, és mint ilyen, ez esetben törvényi felhatalmazás nélkül történt, és sértette Gáspár Tünde emberi méltósághoz való alapvető jogát, valamint beleütközött a megalázó bánásmód alkotmányos tilalmába is.

Az Országos Rendőr-főkapitányság határozatában helyt adott a rendőri intézkedés elleni panasznak a ruházat átvizsgálása szempontjából, ám minden egyéb vonatkozásban elutasította. A nő a Magyar Helsinki Bizottság segítségével kezdeményezte a peren kívüli egyezséget.

Gáspár Tünde rövidesen kézhez veheti a rendőrség bocsánatkérő levelét. A rendőrség kétszázezer forint sérelemdíjat is fizet a megsértett nőnek.

(Kiemelt képünkön Gáspár Tünde látható jogi képviselőjével.)

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.