Itthon 2021. október. 23. 16:15

"Ne azt nézzük, kik állnak mellettünk, hanem, hogy kik állnak velünk szemben" - beszédet mondott mind az öt miniszterelnök-jelölt

Közösen demonstrált az ellenzék október 23-án az Andrássy út és Dózsa György út sarkán. Felszólalt Jakab Péter, Fekete-Győr András, Dobrev Klára, Karácsony Gergely és természetesen Márki-Zay Péter is. Percről percre tudósításunk a szombati ellenzéki nagygyűlésről.

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A beszédek után – Brahms Magyar táncok című művére – a színpadra hívták az előválasztás 106 győztes ellenzéki jelöltjét is.

„Ők azok, akik megtestesítik és meg is valósítják a változást az egész országban” – szólt az ígéret, amit taps követett.

A tömeg ezután azt skandálta: „megcsináltuk, megcsináltuk”. A rendezvény végén pedig közösen elénekelték a Himnuszt.

Márki-Zay Péter: "a mi nemes küzdelmünket az 1956-os hősök, az akkori fiatalok kell, hogy inspirálják. A miénk nem fegyveres küzdelem, mi szeretetországért küzdünk, ahogy a sötétséget is csak világossággal lehet legyőzni, a gyűlöletet is csak szeretettel lehet legyőzni."

Hozzátette: "a következő hat hónapban minden magyar emberre szükség van, nemcsak a 106 jelöltnek, nemcsak az ő stábjaiknak, mindannyiunknak kampányolni, dolgozni kell, hat hónap kemény munkával visszaszerezhetjük a szabadságunkat. Mi is hősök vagyunk, mert ti is hősök vagytok."

Márki-Zay kifejtette, hogy minden háztartásba el kell juttatni az igazságot, ehhez plakátok is kellenek, szórólapok is, de az a leghatékonyabb, ha a fiatalok lendülnek akcióba. "A ti feladatotok, hogy beszéljetek a Fideszre szavazó emberekkel, a ti feladatotok, hogy eljuttassátok az igazságot hozzájuk, és ehhez minden eszközt meg fogunk adni. Legyetek a mi médiánk."

A közös ellenzéki miniszerelnök-jelölt elmondta, számítanak mindenkire, nemcsak aktivistaként, a pultozáshoz, a szórólapozáshoz is, és azt kérte, aki csak teheti, jelentkezzen szavazatszámlálónak. "Hódmezővásárhelyen megmutattuk, hogy nincs nyerhetetlen körzet, csak elszántság és munka kérdése".

"Számunkra mostantól a teljes összefogás nevében egy kérdés maradt: Fidesz vagy nem Fidesz. Mutassuk meg, hogy a gödörből, ahova az Orbán-kormány sodorta az országot, a kijárat nem jobbra vagy balra van, hanem csak felfelé" – idézte szlogenjét Márki-Zay.

Ne azt nézzük, kik állnak mellettünk, hanem kik állnak velünk szemben – folytatta Márki-Zay, aki Orbán Viktor elhíresült mondatát is idézte: „Hajrá Magyarország, Hajrá magyarok”.

Hozzátette, 2018-ban nem volt összefogás, ezért most tanulni kell 1956 üzenetéből. Nem engedhetjük meg, hogy a Fidesznek akár csak többsége legyen egy választáson. Teljes összefogással megmutathatjuk, hogy mi vagyunk a többség.

„Gigászi küzdelem ez, hiszen a szabadságról, új alkotmányról van szó, hatalomtól független igaságszolgáltatásról, az európai ügyészségről való csatlakozásról. Olyan országban akarunk élni, ahol sajtószabadság van, amely fejlődik, ahol digitális oktatás van, az önkormányzatok szabadok, az állam nem uralkodik, nem nyomja el az önkormányzatokat, azok pedig nem a hatalmat képviselik”.

Márki-Zay ezután azt sorolta, mi lesz, ha az ellenzék megnyeri a választásokat.

„Új, többfordulós választójogi törvényt is akarunk, ahol az arányos, plurális képviselet mindenkit megillet. Bevezetjük az eurót, megmarad a kerítés, de kiutasítjuk a Fidesz által betelepített bűnöző migránsokat. Lesz elszámoltatás. Magyarország végre szeretetország lesz, ahol bőrszín, származás nem határozhatja meg, ki mire viszi az életben” - mondta.

"Magyarország olyan hely lesz, ahol a fideszesek is nyíltan vállalhatják a melegségüket, mert abban nincsen semmi szégyen” - ígérte.

Ugyanakkor a miniszterelnök-jelölt szerint óvatosnak kell lennünk, mert Orbán és családja is a szabadságért küzd, ezért fel kell készülni a lejárató kampányokra. Migránsok betelepítésével, áremeléssel, Gyurcsánnyal fognak riogatni.

Amikor Karácsony Gergely felkonferálta Márki-Zay Pétert, hatalmas "MZP"-skandálásban tört ki a tömeg. Márki-Zay azzal kezdte, az új köztársaságot ünnepeljük, úgyhogy boldog születésnapot, Magyarország, boldog karácsonyt, és remélhetőleg boldog húsvétot. "1956. október 23-a a magyarság szeretete a szabadság iránt. Mi is történt? A magyarok meguntak valamit. A szellemi bezárkózást, az elszegényedést, az egzisztencia ellehetelenítését, a kontraszelekciót, az orosz befolyás erősődését. A soha meg nem térülő ostoba látványberuházásokat. A koncepciós pereket, az agitációt, a sikerpropagandát, a gyűlöletkampányokat, hogy mindig egy kiválasztott csoportot kellett utálni. Ebből a pártállamból lett elege a magyaroknak október 23-án, ebből lett nekünk elegünk most."

Márki-Zay szerint most, amikor körülnéz és elsősorban fiatalokat lát, jó visszagondolni arra, hogy 56 is a fiatalokkal kezdődött, ezért kért egy nagy tapsot a szabadságszerető magyar fiataloknak. "Ezek a fiatalok, egyetemisták elkezdtek beszélgetni, tüntetni, majd csatlakoztak hozzájuk a gyári munkások, az értelmiség, és végül az akkori pártok is, létrejött az egység". Márki-Zay, ahogy már korábban is, a kicsik forradalmáról beszélt.

Szerinte 1956-ban a kicsik a teljes nemzeti összefogással végül legyőzték az akkori legnagyobb ellenséget. "Ti is bármilyen ellenséget le tudtok győzni, mert ebben a győzelemben ott volt az összefogás. 56-ban nem azt nézték, amikor a puskát töltötték, hogy akik jobbról vagy balról mellettük vannak, tartoztak-e párthoz. Minden magyar együtt volt, teljes nemzeti öszefogás volt, mert csak így lehetett legyőzni az orosz hadsereget. A mai nap üzenete számotokra a teljes összefogás, idősek és fiatalok, férfiak és nők, párttagok és civilek: ha együtt harcolunk a közös ellenség ellen, akkor győzni fogunk."

"Kétharmaddal" - kiabálja be valaki.

Karácsony szerint most könnyebb dolgunk lesz, mert ezt a kormányt nem támogatják külföldi tankok. Jó magyarnak lenni pedig nem azt jelenti, hogy gyűlölünk másokat, és igaz magyarnak lenni azt jelenti, hogy senkit nem gyűlölünk a hazában.

„Amikor mi összefogást hirdetünk, nemcsak azért tesszük, mert ebben a választási rendszerben csak így lehet nyerni. Akkor is az összefogásról ellene beszélnünk, ha nem lennének választási matematikai képletek. A szétszakadt hazát ugyanis mindenképpen újra kell egyesíteni.

„A negyedik köztársaságot nekünk kell közösen felépítenünk” – tette hozzá Karácsony.

A főpolgármester szerint az elmúlt időszakban sokan köszönték meg az áldozatvállalását, ő azonban azoknak mondott köszönetet, akik az első fordulóban őt támogatták és elfogadták, hogy valamikor áldozatot kell vállalni.

„Bár ez a szelíd forradalom, ami ránk vár, mindannyiunk közös feladata lesz, minden forradalomnak is kellenek vezetők. Olyanok, akik össze tudják fogni a sokszínű tábort, aki a szeretet hatalmát hozza a gyűlölet rendszerével szemben. Ez a közös nevező, a változás első embere, aki visz a zászlót, Magyarország következő miniszterelnöke, Márki-Zay Péter – konferálta fel az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltjét.

Negyedik felszólalóként Karácsony Gergely következik, aki az első forduló után visszalépett Márki-Zay Péter javára az előválasztáson. Budapest főpolgármestere azzal kezdte beszédét, hogy nemcsak ünnepelni és emlékezni, hanem felkészülni is jöttek.

Felkészülni a mi szelíd forradalmunkra, amellyel beteljesítjük 1956 és 1989 üzenetét is

– mondta.

Aztán így folytatta: Mindannyian tudjuk, hogy csak szabad ország lehet a közös hazánk, közösen vállalunk felelősséget egymásért, nem lehet olyan hatalom, amely azonosítja magát az országgal, a nemzet mindannyiunké – erről szól a köztársasági eszme. Arról is, hogy nemzeti lobogóra nem lehet önkényuralmi jelképet helyezni, nem kérünk abból, hogy politikusok megmondják, hogyan kell magyarnak lenni, hogy kioktassanak, hogyan kell rendesen viselkedni, hogy uralkodni akarják ahelyett, hogy szolgálják a népet."

A nemzeti lobogót nem szennyezheti be Orbán Viktor gonosz rendszere

– tette hozzá Karácsony, aki ismét utalt arra, hogy 1989. október 23. a harmadik köztársaság születésnapja volt.

„Ezért azonban nem tettünk meg eleget, nem vigyáztunk rá eléggé. Akkor jött egy cinikus, korrupt és gonosz politikai kalandor, aki felszámolta a köztársaságot.

A mai nap is születésnap, amikor egy negyedik köztársaság születik – mondta.

"Nagy öröm, hogy itt vagyunk mindannyian, és eljutottunk idáig. '56 mindenkié. Ezek voltak Göncz Árpád szavai, amikor először ünnepelte az ország szabadon október 23-át. Azt is hozzátette akkor, hogy 'és bár senki ne próbálna meg senkit megfosztani közös kincsünktől, 56 tiszta emlékétől. Ezt mondta 30 éve, azóta sokan, sokféleképpen próbálták megfosztani a másikat 56 tiszta emlékétől."

Dobrev elmondta, sokszor hangzott el, hogy 56-ban mindenki együtt küzdött a szabad Magyarországért, de most itt áll 2021-ben, és azon gondolkozik, értjük-e ennek a tartalmát. "Ott a Karmelita kolostorban biztos nem értik, de most nincs is velük dolgunk, jövő áprilisban lesz, hogy leváltsuk őket. Egy szabad országért küzdeni azt is jelenti, hogy elfogadjuk, hogy sokfélék vagyunk, hogy sokféle helyről jöttünk, másképp gondolkodunk. Demokratának lenni azt jelenti, hogy elfogadom és bátorítom a sokszínűséget, és ezt az elfogadást minden nap gyakorlom is. Hogy senkit nem rekesztek ki, hogy senkinek nem mondom azt, hogy nincs itt a helyed. Nem vonom meg tőlük a szót, mert ez itt Magyarország, ti vagytok Magyarország mindannyian, és akkor tudjuk legyőzni Orbánt, ha ilyen sokszínűek is maradunk" - mondta Dobrev, és hozzátette, hogy az is lehet, hogy másféle válaszokat adunk arra az egyszerű kérdésre, hogy mit jelent magyarnak lenni.

Dobrev szerint habár sokfélék vagyunk, egy célért küzdünk, egy európai köztársaságért. "Sokféleképpen gondolkodunk arról, hogy mi történt 100 éve, 50 éve, 15 éve vagy 4 éve. De most beszéljünk a jelenünkről és a jövőnkről. Kaptunk egy esélyt. Kaptunk egy talán utolsó esélyt arra, hogy jövőre közösen, demokraták, jobboldaliak, baloldaliak, együtt űzzük el Orbán Viktor rendszerét. Egy feladatunk van. Emlékezteni mindannyiunkat, hogy nehogy elszúrjuk. Ez a mi esélyünk. A következő félévben nekünk, politikusoknak is, nap mint nap bizonyítanunk kell, hogy nincs több széthúzás, üzengetés, kirekesztés. Ehelyett irtózatosan sok munka, megértés, türelem. Jövő  tavasszal nem lesznek köztünk győztesek és vesztesek, jövő tavasszal vagy mind győzni fogunk, vagy mindannyian együtt fogunk elbukni, ez a felelősségünk. Mi, a DK-ban pontosan érezzük a felelősségünket és tudjuk a dolgunkat, azért vagyunk itt, mert győzni akarunk, veletek együtt."

Hát, szervusztok, drága barátaim! - mondta a színész, miközben felment a színpadra egy papírral.

"A mai ünnepi napon ezt most nem olvasom fel, mert úgy döntöttem, hogy ezt az írást kilenc évre titkosítom. De azért elmondanék néhány gondolatot. Végtelenül boldog vagyok, hogy az ellenzéki összefogás végül sikerült, ebben van az erő, ez a záloga a győzelemnek is. 1956. október 23-án, 13 évesen jelen voltam a Sztálin-szobor ledöntésénél. Azt megelőzően, emlékszem, hogy mindenki félt a környezetemben. Mindentől. Nem lehetett tudni, hogy kire mikor, miért zúdul rá a hatalom. Ott voltam '56 délelőttjén, amikor a Műegyetemről kiáramlott az a lelkes, hatalmas tömeg. Eldöntötték, hogy ők már nem akarnak tovább félni. Ma is emlékszem a tekintetükre, amiben nem volt félelem, csak hihetetlen elszántság" - tette hozzá, és elmesélte, milyen érzés volt a szobordöntés.

Jordán mondta, néhány hete ugyanezt a reményt érezte a szívében, amikor az ellenzéki sátraknál járt: hogy hihetetlen türelem és szeretet volt ott, azt üzenték egymásnak a szavazásra várakozó emberek, hogy most esély van arra, hogy másképp éljünk. Ez volt a tekintetükben. "Azt remélem, sokan várják, hogy legyen más a rendszer, hogy végre mindenki mindenkit megölelhet, mert biztos lehet benne, hogy viszonozni fogják az ölelését. A gyűlöletkeltés ellentéte a szeretetkeltés." A színész ezután felolvasta József Attila A számokról című versét.

Hirdetés