Főpolgármestersége elmúlt két évét alapvetően meghatározta a koronavírus-járvány, amit a főváros jól kezelt – állapította meg Karácsony Gergely főpolgármester, aki szerint a fejlesztésekkel “előremenekül a város”, viszont a válság és az állami elvonások hatására hitelből kénytelen működni, ami hosszú távon fenntarthatatlan.
“A 2019-es önkormányzati választás a legnagyobb átrendeződés volt a NER-rendszerében, ami állításuk szerint nem lepte meg őket, de szerintem igen” – mondta az ő főpolgármesteri győzelmét is hozó két évvel ezelőtti választásról Karácsony Gergely, aki egy háttérbeszélgetésen elemezte Budapest elmúlt két évét szerdán, és részletezte, mi történt a fővárossal az ő irányítása alatt.
A választás utáni hónapok még optimizmusra adtak okot szerinte, de a koronavírus-járvány berobbanása után ellenségessé vált a kormány viszonya a fővárossal. Karácsony szerint azért, mert kiderült, hogy “a rendszer számára politikailag életveszélyes, ha működő önkormányzatok vannak”, ennél pedig “talán még az is kisebb kockázatnak tűnhetett a kormány számára, ha büntetik a városokat és ezzel ottani szavazókat veszítenek” – ez utóbbi a főpolgármester szerint meg is történt.
A járványkezelés alapvetően befolyásolta a főváros életét, de az önkormányzat ment előre, és olyan lépéseket hozott, amelyek Karácsony szerint cselekvésre kényszerítették a kormányt is.
Példaként említette, hogy miután kötelezővé tették a maszkviselést a közösségi közlekedés járművein, a kormány is elrendelte ezt a zárt terekben, de a harmadik oltás állami biztosítását is annak tudta be, hogy a főváros antitestszűrései kimutatták a kínai vakcina hatékonyságának elégtelenségét.
A kormány és a kormánypárti média által sokszor a városvezetés szemére vetett ügyről, a Pesti úti idősotthonban történt fertőzésről Karácsony azt mondta: minden haláleset súlyos veszteség, de mint utóbb kiderült, 176 olyan, hasonló szociális intézmény volt az országban, ahol arányaiban többen haltak meg, mint a fővárosi fenntartású otthonban. Hozzátette: az országban Budapesten volt a legkisebb többlethalálozás.
A járványkezelés sok energiát és pénzt elvitt ugyan, de az ezzel járó válság és kormányzati elvonások ellenére is számos, évek óta időszerű fejlesztés indult el Budapesten, mint például a 3-as metróvonal rekonstrukciója, a Lánchíd felújítása vagy éppen a Blaha Lujza tér átépítése – mondta Karácsony. Megjegyezte, hogy az előző városvezetés által itt hagyott fejlesztési ötletek áttervezésével ezernél több fát sikerült megmenteni.
A beruházások egy részét hitelből kénytelen finanszírozni a főváros, amely szeptember óta ráadásul folyószámlahitelből működik, ennek oka pedig az, hogy a válság és a kormányzati elvonások összességében mintegy 80 milliárd forintos mínuszt jelentenek Budapest büdzséjében. Csak az iparűzési adó felének elengedésével például 17 milliárdot vett ki az állam a főváros zsebéből, összességében pedig Karácsony szerint
2019-ben eljutottunk oda, amire az elmúlt 30 évben nem volt példa: Budapest a központi költségvetés nettó befizetőjévé vált.
A főpolgármester a sikerek közt említette, hogy elindult végre a Fővárosi Lakásügynökség, az egészségügyi rendszer fejlesztésére pedig a kormánnyal közös Egészséges Budapest program. Ezen túl sikerült a hatékonyabb és takarékosabb működés érdekében újjászervezni a városüzemeltetés területét, cégeket összevonni ennek érdekében, pedig utóbbi “politikai, hatalmi szempontból nem volt könnyű”.
Az albérletáraknál jóval olcsóbban kínálna lakásokat Karácsonyék ügynöksége
Karácsony Gergely kampányígérete valóra válhat, igaz, a program kezdeti szakaszának megvalósítása is eltarthat 2028-ig, mert lakások ezreit kellene megvásárolni hozzá.
Ami a költségvetési, finanszírozási problémákat illeti, ugyan most hitelből működik a város, de év végére befolynak még pénzek. Így december 31-én kimutatható ugyan a nullszaldó, de Karácsony szerint a folyószámlahitelek felhasználása januárban újraindul, ami “hosszú távon fenntarthatatlan”, mivel pénzügyi tartaléka nem maradt a fővárosnak. Úgy véli, “májusig talán trükkök százaival ki lehet igazítani a költségvetést”, de “ha 2022-ben nem lesz kormányváltás, nem tudom, hogyan lehet ezt továbbvinni vagy visszaszerezni a forrásokat”.
A hvg.hu azon kérdésére, hogy mi van azzal, a még nyár elején a kormányzattól érkezett “halvány ígérettel”, miszerint az önkormányzatok iparűzési adó elvonása miatti kompenzáció részeként a főváros talán kaphat egyszeri, nagyobb összegű anyagi támogatást, Karácsony azt válaszolta: “eddig szinte csak a fideszes önkormányzatok kaptak fejlesztési pénzeket,
ez alapján arra készültünk, hogy egy nagy nullát fog kapni Budapest, és így is lett.
Az elmúlt két év eredményeit külön honlapon is igyekszik bemutatni a főváros. Ezen azt írják: “A nehéz körülmények ellenére elkezdtük zöldebbé, nyitottabbá, igazságosabbá tenni Budapestet.” A történéseket, intézkedéseket három témakör köré csoportosították a honlapon: “járványkezelés”, “fejlesztések ellenszélben is”, valamint “nyitott város, erős közösség”. A honlapon összegzett 247 fejlesztést és intézkedést szintén három csoportra bontották: Esélyteremtő Budapest (83 projekt), Zöld Budapest (130 projekt) és Nyitott Budapest (37 projekt). A részletek itt olvashatók:
Budapest: két éve a tiéd is!
Járványkezelés Ingyenes tesztelésekkel, célzott szűrésekkel, oltást népszerűsítő kampánnyal, az idősotthonok biztonságosabbá tételével, maszkbeszerzéssel járultunk hozzá ahhoz, hogy minél kevesebb áldozata legyen Budapesten a világjárványnak.
Karácsony Gergely értékelő háttérbeszélgetésén szóba kerültek az ellenzéki előválasztással kapcsolatos kérdések is. Karácsony ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a második fordulóban Márki-Zay Péter győzelmére számít, akinek a javára visszalépett, és szóba került az is, hogy Gyurcsány Ferenc DK-elnök sms-ben zsarolta őt, mire Gyurcsány azzal válaszolt, hogy Karácsony hozza nyilvánosságra ezeket az üzeneteket. Minderről ebben a cikkünkben írtunk bővebben:
Karácsony szerint Gyurcsány sms-ben szokta zsarolni - Gyurcsány válaszolt: elő akkor az sms-ekkel
Hosszú azon politikusok listája, akik megzsarolták, köztük van a DK elnöke is - állítja Karácsony Gergely, aki visszalépése után Márki-Zay Péter győzelmére számít a második fordulóban, és nem tart attól, hogy a fővárosban bomlana a koalíció, vagy valaki kiugrana a hatpárti együttműködésből. Gyurcsány Ferenc az sms-ekre úgy reagált: Karácsony hozza akkor nyilvánosságra ezeket, ha vannak.