Itthon Lengyel Tibor 2021. szeptember. 29. 11:30

A DK képviselőjelöltje teljesen belegabalyodott a saját kétes céghálójába

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A DK-s Ráczné Földi Judit állítja, hogy tulajdonosa sosem volt offshore-cégnek, ezt a közvetett bizonyítékok alapján az Országos Előválasztási Bizottság többsége el is hiszi neki, bár vannak kétkedők. A jelölt szerteágazó céges múltjában mindenesetre adótartozással bedőlt egykori vállalkozások mellett több offshore cég, egy cukrászda és egy éjszakai mulató is felbukkan.

Nem egy, hanem több offshore céghez is köze volt korábban a DK székesfehérvári képviselőjelöltjének, Ráczné Földi Juditnak – derül ki a cégbírósági adatokból. Körülötte azután tört ki botrány, hogy bár aláírta jelöltté válásakor a kötelező nyilatkozatot, miszerint nincs offshore cégben tulajdona, a Válasz Online olyan dokumentumokat tett közzé, melyek szerint egy amerikai, Delaware állambeli offshore-gyanús cégnek egészen addig a képviselője volt, illetve a nyáron még a tulajdonosaként tüntette fel magát.

Először azt mondta, nem is hallott a cégről

Az előválasztáson résztvevő jelölt először tagadta, hogy bármi köze lenne a Minos King Global Business LLC. nevű vállalkozáshoz, sőt azt állította, hogy nem is hallott róla, ám miután az ügy Tóth Bertalan MSZP-társelnök etikai beadványára az Országos Előválasztási Bizottság (OEVB) elé került, a testületnek írt levelében már elismerte, hogy egy évtizedig a képviselője volt a Minos King Globalnak, de azt tagadta, hogy bármikor a tulajdonosa is lett volna a cégnek. Utóbbi igazolására a DK közlése szerint a valódi tulajdonos nyilatkozatáról szóló közjegyzői iratot is benyújtott.

Ráczné Földi Judit / Facebook

Mindez a jelek szerint meggyőzte az OEVB-tagok egy részét, mert kétharmados többséggel úgy döntöttek, hogy elutasítják az MSZP-társelnök etikai panaszát. Tóth Bertalan szerint ezzel az ügy nem zárult megnyugtatóan, mivel a jelölt által benyújtott dokumentumok szerint a közjegyző nem az okirat tartalmát, hanem csak az aláíró személyét és a dátumot igazolta, “vagyis azt, hogy valaki odament hozzá, kijelentette, hogy ki a tényleges tulajdonos, majd ezt a közjegyző előtt aláírta". Az MSZP meg is fellebbezte az OEVB döntését, és utóbb a határozatnál tartózkodó momentumos tag is másképp látja már, Fekete-Győr András Momentum-elnök pedig úgy nyilatkozott, hogy

méltatlanná vált Ráczné Földi Judit arra, hogy képviselje az ellenzéket a választáson”.

A DK a maga részéről lezártnak tekinti az ügyet, ami az OEVB szerint is rendben van tehát papíron, viszont a 24.hu-hoz hasonlóan a hvg.hu is megnézte tüzetesebben a Ráczné Földi Judit körüli céghálót, és érdekes kapcsolódásokra, még több offshore cégre, valamint tetemes adótartozással bedőlt egykori vállalkozásra is bukkantunk. Először is mintegy tucatnyi – részben megszűnt – cégekből álló hálóról van szó, amely közül csak az egyik a Ráczné önéletrajzában munkahelyként feltüntetett, botrányt kirobbantó Minos King Global Business LLC.-vel összefüggő székesfehérvári vállalkozás, az Alba Autómosó Kft.

Jól fut a cég: 2,5 milliárdos bevétele volt

A tavaly 2,5 milliárdos nettó árbevétel mellett 18,4 milliós adózott eredményt elérő cég a hírek szerint egy benzinkutat üzemeltet, és a vállalkozásban 2011 végi alapításától idén júniusig volt ügyvezető Ráczné. Tőle Szideropulosz György vette át a pozíciót – neki a cégbíróságon bejegyzett címe ugyanaz a lakás, amely Ráczné nevénél is szerepel az iratokban. Bár most éppen nincs,

működése alatt eddig összesen 21 adóhatósági és közjegyzői végrehajtás volt a cég ellen.

A tulajdonos 2017-ig Abaváry Hrisztosz volt, aki jelenleg eltiltás hatálya alatt áll egy másik vállalkozása kényszertörlése miatt 2023 novemberig. Őt követte tulajdonosként egy szintén delaware-i offshore cég, a Szerresz LLC., majd idén februárban érkezett a botrányt kirobbantó Minos King Global, amelynek kézbesítési megbízottja az említett Szideropulosz volt. Ráczné ügyvezetői pozícióból történt távozása után egy hónappal végül az ügyvezetés mellett Szideropulosz tulajdonos is lett. Az Alba Autómosónak egyébként a székesfehérvári Vörösmarty Cukrászdához és az Amigo Night Clubhoz is köze van – mindkettő telephelyként szerepel a cég irataiban.

Ráczné Földi Judit / Facebook

Szintén 2011 végén alapították az élelmiszer-jellegű bolti vegyes kiskereskedelemmel foglalkozó Olajkút Fehérvár Kft.-t, ebben jelenleg egyedüli tulajdonos Ráczné. Kezdetben nem így volt, mivel ennek a vállalkozásnak is Abaváry Hrisztosz volt a tulajdonosa egészen 2019 júniusáig, amikor is a már említett Szerresz LLC. és ezzel párhuzamosan Ráczné szállt be tulajdonosként, de azóta a delaware-i offshore cég kiszállt. A vállalkozás nettó árbevétele tavaly 119,6 millió forint volt, amiből szép profit jött ki, mivel adózott eredménye 61,6 millió forint lett.

Adóparadicsom: Delaware és Nevis-sziget

Egy harmadik offshore vállalkozás pedig a Ráczné Földi Judithoz köthető, már megszűnt cégben is felbukkant – sőt, nem is egyben, hanem rögtön háromban. A DK-s politikus ugyanis három, Tókerék elnevezésű, a Székesfehérvárhoz közeli Pátkára bejegyzett kft.-ben is vállalt korábban ügyvezetői tisztséget: a Kék Tókerék Kft.-ben, a Piros Tókerék Kft.-ben és a Sárga Tókerék Kft.-ben. Mindhárom vállalkozás 2012-ben alakult, mindegyik villamosenergia-kereskedelemmel foglalkozott, és 2017-től mindegyiknek Ráczné volt az ügyvezetője. Egészen 2019 augusztusáig, amikor az addigra évek óta 0 forint bevételt termelő vállalkozásokat adóhatósági végrehajtás után egyszerre, végelszámolással törölték.

Mindegyiknek azonos volt a tulajdonosa is: a Greekhome Ltd. nevű, az adóparadicsomként ismert karibi szigetre, Nevis-be bejegyzett cég,

melynek kézbesítési megbízottja a Ráczné más céges érdekeltségeiben is szerepet vállaló Szideropulosz György illetve annak testvére volt. Van azonban más ismerős név is: a három színes nevű Tókerék Kft.-n kívül másik hét, hasonló nevű Kft. is működött Pátkán. Ezekben nem Ráczné volt az ügyvezető, hanem az Alba Autómosóból már ismert üzleti partnere, Abaváry Hrisztoszé. A “Barna”, az “Ezüst”, a “Fehér”, a “Szürke”, a “Zöld”, a “Fekete”, valamint a “Pepita” Tókerék Kft. is mind 2012-ben alakult, mindegyik villamosenergia-termeléssel foglalkozott és mind hasonló sorsra is jutott, mint a Ráczné által ügyvezetett három másik Tókerék: az évek óta bevételt nem termelő vállalkozásokat kényszertörölték 2018 végén, Abaváry Hrisztoszt pedig ezzel összefüggésben tiltották el a cégvezetéstől 5 évre. A Greekhome Ltd. Volt a tulajdonosa az utóbbi hét Tókerék Kft.-nek is.

Ráczné itt a miniszterelnök-jelölti tévévitát nézi a DK elnökével, Gyurcsány Ferenccel
Ráczné Földi Judit / Facebook

Ráczné Földi Judithoz más, már megszűnt cégek is köthetők. Ilyen az annak idején élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó Hegyi Zerge Kft., amelyben kezdettől, 2009-től együtt dolgozott Szideropulosz Györggyel, aki ügyvezető volt, Ráczné pedig tulajdonos 2009–2011 között. A céget fizetésképtelensége miatt felszámolták és kényszertörölték 2016-ban. Megszűnt már a TIK Szfv Kft. is, melyet 2011-ben alapítottak gépjárműüzemanyag-kiskereskedelem fő profillal. Ráczné Földi Judit ennek a vállalkozásnak 2013–2014-ben volt az ügyvezetője, a tulajdonosa pedig Abaváry Hrisztosz. A cég ellen NAV-véghajtás indult még Ráczné ügyvezetése idején, 100 millió forintot meghaladó adótartozása miatt szintén az ő idejében szerepelt a vállalkozás a NAV-feketelistán, aztán a cég ellen 2014-ben fizetésképtelenség miatt felszámolási eljárás indult.

Szintén fizetésképtelenség miatti felszámolással ért véget a Ráczné által ügyvezetett és tulajdonolt, édességgyártással foglalkozó Conditorei Invest Kft. működése is 2016-ban.

A DK-s politikus 2013-tól egészen előválasztási jelöltté válásáig, idén júniusig ügyvezetője és tulajdonosa volt az iszkaszentgyörgyi illetőségű City Cake Network Kft.-nek is, amely jelenleg is létező, éttermi, mozgó vendéglátás profillal működő vállalkozás, amely az utóbbi években évi néhány tízmilliós forgalom mellett pár százezres adózott eredményt tudott felmutatni. Ebben a cégben idén júniustól Ráczné helyét – mind tulajdonosként, mind pedig ügyvezetőként – a szintén székesfehérvári Nedzelszkij Maxim vette át.

A cégbírósági iratok szerint egy egészen friss vállalkozás is felbukkan Ráczné céghálójában: az idén júliusban alakult, székesfehérvári bejegyzésű Földió Kft.-nek – melynek szintén a telephelyei közt tüntetik fel az említett cukrászdát és night clubot továbbá egy pátkai benzinkutat – Ráczné az ügyvezetője, valamint régi üzlettársa, Szideropulosz György a tulajdonosa.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.