Gulyás Gergely szerint jövőre meg kell újítani az EGT-szerződést, de ennek a megállapodásban nincs nyoma és a norvégok szerint sincs lejárati határidő.
Az eredeti, 1994-es Európai Gazdasági Térségről (EGT) szóló szerződés nem tartalmaz semmilyen lejárati határidőt, így meghosszabbítani sem kell jövőre – írta a Népszavának küldött válaszában a norvég külügyminisztérium.
Gulyás Gergely a múlt heti Kormányinfón beszélt arról, hogy 2022-ben az uniós állam és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsnak meg kell újítania az Európai Gazdasági Térségről (EGT) szóló nemzetközi szerződést, és mivel ehhez konszenzusos egyetértésre van szükség, a magyar kormány végső esetben megvétózhatja azt.
A magyar kormánynak Norvégiával azért feszült a viszonya, mivel augusztusban az skandináv ország bejelentette, Magyarország számára többé nem elérhetőek a Norvég Alap 2014–2021-es forrásai, ezzel 77 milliárd forinttól esett el az ország. A vita abból fakadt, hogy Magyarország nem volt hajlandó elfogadni, hogy – ahogy eddig – most is a pályázaton legtöbb pontszámot kapott Ökotárs alapítvány kezelje a civileknek járó pénzeket, ami egyébként a teljes összeg körülbelül öt százaléka.
A Népszava szerint az EGT-szerződést minden, uniós állam ratifikálta, így Magyarország is. Mivel ez kölcsönösen előnyös minden félnek, az elmúlt években egyszer sem merült fel, hogy a szerződést felül kellene vizsgálni. A lap megnézte az EGT-szerződést és nem találtak benne olyan passzust, ami határidőről vagy megújításról szólna.