A szombati leállás ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást indított.
Az elmúlt napokban történt támadások az irányítópult és a rendszer-erőforrások megbénítására irányultak, nem történt behatolás rendszereinkbe – közölte a aHang, az online előválasztási felület és az informatikai háttér biztosításáért felelős civil szervezet.
Az online előválasztás rendszere a voksolás első napján, szombaton állt. Akkor azt írta az Országos Előválasztási Bizottság, hogy nem sima túlterhelés vagy jól ismert támadási formák, hanem egy összetettebb, több lépcsőből álló visszaélés történhetett. Azt is felvetették, hogy a rendszert Kínából támadhatták meg.
Szerda este az aHang újabb részleteket közölt a támadásról, közleményük szerint szombaton minden jel az erőforrások extrém és indokolatlan túlterhelésére mutatott. A szerverszoba-szolgáltatóktól azt a választ kapták, hogy a normálistól eltérő külföldi terhelés van egy csatornán, ami megállíthatta a rendszert. Az aHang szerint azonban több másik támadás is történt az elmúlt napokban. A civil szervezet szerint kedden ismét támadást előkészítő tevékenységet észlelt a rendszer, a normál forgalom négyszerese érkezett be hozzájuk, kárt azonban nem okozott. Szerdán pedig a szolgáltató észlelt kártékony tevékenységet az online szavazási operátorközpontjuk internetes hálózatán, „a probléma rövid kimaradást okozott a központ működésében, kivizsgálása folyamatban van” – írják.
Az előválasztás meghekkelésével fenyegetőző politikus állítja, hogy nem ő tette
Főpróbája is volt az előválasztási rendszer túlterhelésének, szombaton viszont már "mintha tízmillióan akartak volna egyszerre szavazni". A szabályosan leadott voksok nem vesztek el, adatlopás nem történt, mondják a szervezők, mert a támadók csak blokkolni akarták a rendszert. Ez sikerült is, de arra nincs bizonyíték, hogy a Fidesz áll a Kínából érkezett támadás mögött.
A közleményükben azt is hozzátették, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztálya feljelentést követően nyomozást indított a 18-án történt támadás körülményeinek felderítésére. Megkezdődött a vizsgálat az aHang (Magyarhang Nonprofit Kft.) munkatársainak megkeresésével.
Az előválasztáson hétfőn 67 ezren, kedden 73 ezren, míg szerdán 57 800-an vettek részt.
Az előzetesen leadott szavazatokkal kapcsolatban azt közölték, hogy megvannak a rendszerben, probléma egyedül a félbemaradt szavazási folyamatokkal kapcsolatban merülhet fel. Ezek szerintük csekély számú szavazatot érintenek, és hamarosan döntés születik a legoptimálisabb megoldásról az Országos Előválasztási Bizottság részéről.