Márki-Zay Péter duplán összecsap DK-s ellenfelével az előválasztás előtt, miközben a főellenfél Lázár János szorgalmasan szalámizza a helyi ellenzéket. A másik csongrádi körzetben az a kérdés, hogy mit lehetne reagálni Toroczkai Lászlóra, aki már tűzparancsot követel a határon. A hvg.hu előválasztási riportsorozatában Csongrád-Csanád megye két választási körzetét járta végig, hogy kiderítse, hogyan hangolnak – most még – egymás ellen az ellenzéki jelöltek.
Csongrád-Csanád megye alapvetően nem rossz terep a baloldal számára, a 2006-os narancsos önkormányzati választások és a 2010-es nagy kataklizma sem Szegeden, sem Szentesen, sem Makón nem sodorta el a baloldali polgármestereket. És ez még akkor is így van, ha a parlamenti választások másképpen alakultak: négy csongrádi körzetből hármat a Fidesz vitt el.
Egyedül a szegedi 1-es választókerületben tartja magát a baloldal, a szentesi 3-as körzetben 2018-ban az ellenzéki eredményeket összeadva sem sikerült volna 2018-ban leváltani a kormánypárti Farkas Sándort. Az előválasztási helyszíneket bemutató sorozatunk első cikkében ezúttal a másik két csongrádi körzet előválasztási készülődéseiről szól, arról a kettőről, amely csatatérré válhat tavasszal:
- A 4-es körzetben, Makón és Hódmezővásárhelyen az ellenzéki szavazatok összeadása sem rendítette volna meg Lázár Jánost, de a vásárhelyi önkormányzati választások elsöprő eredményeire építve Márki-Zay Péter bevetné magát a Fidesz nagyágyúja ellen.
- A szegedi 2-esben van esélye fordítani az ellenzéknek, itt az ellenzéki együttes indulással már 2018-ban leválthatták volna a Fideszt.
A Hódmezővásárhely–Makó-tengely
Hódmezővásárhelyen ugyan Márki-Zay Péter megtörte Lázár varázsát, amikor 2018 elején ellenzéki jelöltként képes volt megnyerni a polgármester-választást, de a volt kancelláriaminiszter képviselőként még őrzi azt: a 2018-as parlamenti választáson 9 ezerrel többen szavaztak rá, mint négy évvel korábban. A volt fideszes miniszter aztán lényegében átköltözött Makóra, vagyis munkamániásan járja a térséget, és ehhez az állandó kampányhoz muníciót is kap a kormánytól: sportcsarnokot, iskolát, felújított utakat ad át. Hódmezővásárhelyet pedig „kiéheztetik”, hogy a polgármester alkalmatlanságát alátámasszák. Ebben a közegben kell lavíroznia majd Lázár kihívójának, akiről az előválasztáson kell dönteniük a választóknak. Ez a körzet a DK–Jobbik szövetségtől mentes övezet, miközben a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) színeiben versenyző Márki-Zay Péter kihívója a DK-s Mucsi Tamás, addig a Jobbik Márki-Zay Pétert támogatja.
2018-ban a parlamenti választásokon Márki-Zay Péter a Lázár ellen induló jobbikos Kiss Attilát támogatta, részben ennek tudhatjuk be, hogy most a Jobbik Márki-Zayt támogatja a Demokratikus Koalícióval kötött megállapodásuk ellenére. A DK viszont kevésbé tudja lenyelni, hogy a Hódmezővásárhelyen az önkormányzati választáson a Fideszt kétharmaddal a pályáról letoló Márki-Zay miniszterelnök-jelöltként is bejelentkezett, és azt sem, hogy nem rejti véka alá: szerinte Gyurcsány Ferenc és vele Dobrev Klára is annyira megosztja a választókat, hogy inkább csak visznek, mint hoznak majd szavazókat.
A DK-s Mucsi Tamás jelenleg önkormányzati képviselő Makón, 2019-ben polgármesterjelöltként is próbálkozott, de csak a szavazatok 27 százalékát tudta megszerezni, Márki-Zay Péter is ezt hozza fel ellene, amikor maga mellett kampányol. Mucsi érve maga mellett viszont az, hogy úgy ismeri az egész 4-es választókörzetet, mint a tenyerét, miközben szerinte Márki-Zay azzal szétforgácsolja az erőit, hogy miniszterelnök-jelöltként is indul. A makói politikus ki is hívta Márki-Zayt egy nyilvános vitára, mielőtt még a Partizán által szervezett vita ismert lett volna, ezért most ők duplán vitáznak.
Az egyik Márki-Zay–Mucsi-vita már lement a múlt héten csütörtökön, hat témában mondhatták el a véleményüket a jelöltek, itt úgy tűnt, nincs vita köztük, ám a hivatalos „műsor” végével parázs vita alakult ki arról, hogy vajon Mucsi lassan egy évtizedes munkája ér-e többet vagy Márki-Zay bizonyította alkalmasságát az eddig elért eredményeivel. A terem jórészt Márki-Zay híveivel volt tele (ez szemmel látható volt a pólókon, amelyekre a polgármester portréját nyomták), így nem csoda, ha inkább Márki-Zay mellett álltak ebben a vitában. „Tamás, te csak magadat tolod előre, nem gondolsz arra, hogy el kell zavarni végre már ezt a kormányt” – szólt oda egyikőjük Mucsinak.
Lázár János is mindent bevetett Makón, hogy esélye se legyen az ellenzéknek 2022 tavaszán. Kilobbizta a pénzt a Makovecz fürdő fejlesztésére, amivel korábban a makói polgármester bíbelődött évekig. Most pedig a Csongrád-Csanád Megyei Közgyűlés is a TOP Plusz forrásaiból Makónak szán a legtöbbet, 10 milliárd forintot kapna a város abból a keretből, amiből a hétszer több lakosú Szeged mindössze 8,5 milliárd forintot kaphat a jelenlegi állás szerint. Lázár mestere a szalámizásnak, az MMM 2019-es polgármester jelöltjét gyorsan levadászta, Ember Alex jelenleg az önkormányzati holding vezetője, és a friss tisztújítás után a helyi Fidesz egyik alelnöke. Tavaly nyáron pedig városi kitüntetést kapott az MSZP által indított Rója István, de még a 2014-ben leváltott Buzás Pétert is kitüntették a Makovecz fürdő megépítésében vállalt szerepéért, ami miatt 2014-ben még hevesen támadták a korábbi baloldali városvezetőt. Az előválasztáson a Márki-Zay ellen elinduló DK-s Mucsival meg macska-egér játékot játszanak, az algyői Fidesz-elnök tulajdonában levő sajtó többnyire üti-vágja, vagy tudomást sem vesz róla, de most, amikor Márki-Zay ellenfele, leközlik a vásárhelyi polgármester elleni kirohanásait. Mucsi Tamás kitart amellett, hogy ő sohasem dőlt be a Fidesznek, szemben Márki-Zay Péterrel, aki kiábrándult fideszesnek hívja magát.
Jobbról vagy balról fordítható a Homokhátság?
A hagyományosan jobboldali homokhátsági településeket, és Szeged régebbi magját is határoló csongrádi 2-es körzetben ugyan előfordult, hogy liberális politikus szerezte meg a szavazatok többségét, de valójában több ciklus óta verhetetlennek tűnik a Fidesz. Bár mondjuk 2018-ban a Fidesz vitte el az egyéni mandátumot, de az MSZP–Párbeszéd logóval induló Joób Márton és a Jobbik, valamint a többi ellenzéki párt szavazatainak az összességével kijött volna a győzelem. Joób Mártont most nem indítja a baloldal, az ellene folyó nyomozás túl nagy támadási felületet adna, a 2018-ban jobbikosként versenyző Fackelmann István pedig a Mi Hazánkhoz igazolt. A kipróbált jelöltek helyett újakat vetnek be. A Momentum és a Jobbik indít saját jelölteket, és a Kistelekről kölcsönzött MMM-es Tóth Szabolcs is versenyben van, de alig látszódik.
Mihálik Edvin, az MSZP és PM támogatásával induló momentumos jelölt úgy számol, hogy az előválasztáson nyilván a kormányt váltani szándékozók voksolnak majd. Úgy gondolja, Toroczkai László a szélsőségeseket már elvitte a Mi Hazánkba, a maradék ellenzéki gondolkodásúak számára a Momentum jóval integratívabb, mint a Jobbik. Ezt szerinte a Publicus Intézet legutóbbi mérései is alátámasztották, mint ahogyan azt is, hogy Mihálik a jelenlegi fideszes parlamenti képviselőt is előzné 2 százalékkal.
A momentumos Mihálik nem csak Szegeden kampányolt a szegedi egyetem modellváltása ellen felszólalva, vagy éppen a gazdasági fejlesztési kormánybiztos szerinte példátlan és összeférhetetlen közbeszerzéseivel, hanem lejárta a 12 homokháti települést is. „Érdekes módon a top tíz témában nem volt ott a mezőgazdaság, hanem panaszkodtak az alacsony bérekre, a drágaságra, az utak járhatatlanságára és arra, hogy az egyébként Szegeden dolgozó és tanuló családoknak egy-egy edzés, szakkör miatt is be kell utazniuk a városba.” Mihálik szerint a kampány hozadéka, hogy több faluból sikerült szaporítani a tagságukat ez idő alatt: egy homokháti 30-as férfi is kérte felvételét, akinek a családja tradicionálisan Fidesz-szavazó.
Az előválasztás nem maga a választás, ezt hangsúlyozza Mihálik, ahogy ebben a körben ellenfele, Tóth Péter is. Például az ő körzetükben a kettejük közötti küzdelem nagyrészt Szegeden fog eldőlni, mivel a falvakban aligha mernek majd az emberek odasétálni a felállított sátorhoz, főként azok nem, akik a helyi fideszes potentáttól függő viszonyban vannak. Ráadásul pont ebben a tanyás térségben jellemzően sokaknak internetes elérésük sincsen, hogy legalább online szavazhassanak.
Míg Mihálik inkább a problémákat gyűjtötte a kampány során, addig Tóthnak a homokháti vízpótlás lenne az egyik programpontja, illetve a határőrség visszaállításával is kampányolt. Arra, hogy Toroczkai László, aki az egyik körzethez tartozó település, Ásotthalom polgármestere, nemrég tűzparancsot követelt a határőröknek, a jobbikos jelölt úgy reagált, hogy a fegyverhasználatot ő maga adott esetben önvédelem számára lehetővé tenné. Toroczkairól szólva pedig megjegyezte, hogy ő maga már a Jobbik alelnökévé választását sem támogatta, mert szerinte a már akkor a néppártosodás útjára lépő pártban nem lett volna helye a szélsőségeknek.
A választókat kevésbé zavarja a DK–Jobbik kombó
A jelöltek folyamatosan kint vannak terepen, hétvégén is mindketten kint voltak az utcán, nagyjából hasonló forgalmat bonyolítottak le. A beszélgetni leállók többnyire azon a véleményen voltak, hogy "mindegy, mi jön, csak ezeket zavarjátok már el végre". Az előválasztással kapcsolatban pedig olyan pártolók is akadtak, akik kifejezetten nyakatekert kombinációt látnának szívesen, nem zavarta meg őket a Gyurcsánnyal közösen készített fotó sem: egy házaspár Dobrev Klárát látná szívesen miniszterelnök-jelöltként, míg képviselőként Tóth Péterre voksol. Egy negyvenes férfi pont fordítva gondolja, Jakab Péter volna szerinte a legalkalmasabb miniszterelnök-jelölt, de képviselőként a baloldalira szavaz. A váratlan kombóra a magyarázat már egyszerűbb volt: „Mindegyik velünk törődik, azzal, hogy milyen alacsonyak a bérek, és hogy legyen jobb az egészségügy. Azt nézik, hogy nekünk mi a jó, nem úgy, mint ezek, akik csak a saját zsebüket tömik.”
Egyébként éppen Szeged két választókerületében volt két olyan előválasztásra jelentkező induló, akinek a 450 ajánlást sem sikerült összegyűjtenie. Bellányi Balázs a közösségi oldalán úgy számolt a leadott ajánlások alapján, hogy legfeljebb 3000 embert sikerült megmozgatniuk, és ilyen alacsony részvétel mellett alig volt esélyük az újoncoknak a jelentős aktivista-hálózattal és támogatói listával rendelkező pártokkal szemben. Az kiesett jelölt szerint aligha várható az eddig mozgósítottaknál több előválasztási szavazó.
(Kiemelt képünk a 2019-es önkormányzati választások során készült, Reviczky Zsolt, a HVG fotóriportere készítette.)