Hatalmas taps fogadta a Hősök terén körbe menő Ferenc pápát, aki ezt megelőzően találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel és egyházi vezetőkkel is. A találkozó a Vatikán szerint jó hangulatú volt. A pápa kíméletes volt a magyarokkal, finoman üzent. Kövesse velünk percről percre a néhány órás látogatást.
Most érkezett
Ferenc pápa délután fél 3-kor szállt fel a repülőgépre, útja innen Pozsonyba vezet, ahonnan majd csak szerdán utazik vissza Rómába.
Tudósításunkat ezzel lezárjuk.
A legfontosabbak:
- Ferenc pápa 7.45-kor landolt Ferihegyen, ahol kisebb tömeg fogadta, köztük Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Erdő Péter bíboros.
- A pápa innen a Szépművészetibe ment, ahol találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel, Áder János köztársasági elnökkel és egyházi vezetőkkel is.
- Orbán azt kérte, a pápa ne hagyja elveszni a keresztény Magyarországot.
- A találkozó után ment egy kört a pápamobillal, nagy éljenzés fogadta. Kétszer állt meg, megáldott két újszülöttet.
- Beszédeiben kíméletes volt, a magyarok egy finoman becsomagolt üzenetet kaptak a nyitottságról.
- Néhány szót mondott magyarul is, ezt nagy tetszésnyilvánítás követte.
- Rövid látogatás volt, kettő előtt már indult is a reptérre, fél háromkor már a gépen volt.
- A következő állomás Szlovákia, ahonnan csak szerdán utazik haza.
Helyszíni tudósítónk szerint a Bajza utca alatt hiába nyitották ki a mellékutcákat a forgalomnak, a rengeteg gyalogos miatt azok is megbénultak. Ugyanolyan problémás a kiengedés, mint befelé, ugyanis mindenkit egyszerre zúdítottak ki.
A magyarok egy finom üzenetet kaptak.
Íme a teljes Úr Angyal imádság, amit a pápa mondott a Hősök terén.
Kedves Testvérek!
Az Eucharisztia jelentése: „hálaadás” és ennek a szentmisének a végén, amely bezárja a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust és budapesti látogatásomat, szeretnék szívből köszönetet mondani.
Köszönöm a nagy magyar keresztény családnak, amelyet szeretnék magamhoz ölelni különböző rítusaival, történelmével, a katolikus és más felekezetekhez tartozó testvérekkel, akik valamennyien a teljes egység irányába haladunk. Ezt nagy taps fogadta, ahogy a következő köszöntést is.
Ennek kapcsán szívből köszöntöm Bartolomaiosz pátriárkát, testvéremet, aki megtisztel bennünket jelenlétével.
Külön köszönet szeretett püspök testvéreimnek, a papoknak, a szerzeteseknek és szerzetesnőknek és mindnyájatoknak, kedves hívek!
Külön köszönet mindazoknak, akik annyit fáradoztak ennek az Eucharisztikus Kongresszusnak és ennek a napnak a megvalósításán. Itt is tapsolnak a jelenlévők.
Amikor újfent hálámat fejezem ki az engem fogadó állami (polgári) és vallási vezetőknek, szeretném kimondani: „köszönöm” nektek, Magyarország népe. A köszönömöt magyarul mondta a pápa.
A himnusz, amely végigkísérte a kongresszust, így szól hozzátok: „A kereszt volt ezer éven reménységed oszlopa, most is Krisztus jele légyen jobb jövődnek záloga”.
Ezt kívánom nektek: legyen a kereszt számotokra a híd a múlt és a jövő között. A vallásos érzés ennek a gyökereihez olyannyira kötődő nemzetnek az éltető nedve.
De a földbe szúrt kereszt nem csak arra indít bennünket, hogy jól gyökerezzünk meg, hanem a magasba is nyúlik és kitárja karjait mindenki felé.
Arra hív, hogy ragaszkodjunk gyökereinkhez, de ne elégedjünk meg ezzel; hogy merítsünk a forrásból és adjunk inni mindazoknak, akik szomjaznak a mi korunkban.
Azt kívánom nektek, hogy legyetek ilyenek: megalapozottak és nyitottak, mélyen gyökerezők és másokat tisztelők. Isten éltessen!
A „Missziós kereszt” ennek a Kongresszusnak a szimbóluma ösztönözzön arra benneteket, hogy életetekkel hirdessétek az Evangéliumot, amely megszabadít, annak jó hírét, hogy Isten végtelenül gyöngéden szeret minden embert.
Ma nem messze innen, Varsóban avatják boldoggá az Evangélium két tanúját: Stefan Wyszynski bíborost és Elżbieta Czackát, a Kereszt Szolgálóleányai Ferences Nővérek társaságának alapítóját. Itt van a következő nagyobb taps.
Két olyan személyt, akik közelről megismerték a keresztet: Lengyelország prímását, akit letartóztattak és elzártak, aki mindig bátor főpásztor volt Krisztus szíve szerint, az ember szabadságának és méltóságának szószólója; és Elżbieta nővért, aki igen fiatalon elvesztette látását, és egész életét teljesen a vakok szolgálatára szentelte.
A két új boldog példája bátorítson minket arra, hogy a sötétséget fényre változtassuk a szeretet erejével.
Végezetül imádkozzuk el az Úrangyala imádságot azon a napon, amikor Szűz Mária nevét ünnepeljük.
Régen ti, magyarok tiszteletből nem mondtátok ki Mária nevét, hanem úgy szólítottátok meg, mint a királynét. A „Boldogasszony, régi nagy pátrónátok” kísérjen és áldjon meg benneteket!
Áldásom innen, ebből a nagy városból szeretne mindenkit elérni, főként a gyermekeket és a fiatalokat, az időseket és a betegeket, a szegényeket és a kirekesztetteket. Veletek és értetek mondom: Isten áldd meg a magyart! Ezt is magyarul mondta, amiért nagy taps járt.
Most zajlik az áldozás, de egy pap a hvg.hu mukatársának azt mondta, jóval kevesebb ostyát kaptak az Andrássy úti áldoztató sátrak, mint amennyi áldozó várható. Ezért felezni kell az ostyákat. "Pedig ez az egész kongresszus az Oltáriszentséget hivatott ünnepelni".
Kedves testvérek, engedjük, hogy a találkozás Jézussal az Eucharisztiában átalakítson bennünket, ahogyan átalakította a nagy és bátor szenteket, akiket tiszteltek, mint Szent Istvánt és Szent Erzsébetet is.
Csakúgy mint ők, mi se elégedjünk meg kevéssel: ne érjük be egy olyan hittel, amely csak a szertartásokból és az ismétlésekből él.
Nyíljunk meg a megfeszített és feltámadt Isten botrányos újdonságára, aki megtört kenyérként életét adja a világért.
Akkor örömben fogunk élni és örömet viszünk mindenhová.
Ez a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus egy, szakasz, út végét jelenti, de legyen még inkább egy kiindulópont. Ha Jézus nyomában járunk, ez arra hív bennünket, hogy előre nézzünk, hogy befogadjuk a kegyelem átformáló ajándékát, és hogy minden nap újra ébredjen bennünk a kérdés, amit Fülöp Cezáreájában az Úr feltett a tanítványainak, és odafordul mindannyiuk felé: „Hát ti mit mondotok, ki vagyok én?
A homíliát nagy taps zárta. Utána a hívek csendesen elmélkedtek.