Nem csak előválasztási győzelmében biztos Karácsony Gergely, az MSZP–Párbeszéd–LMP miniszterelnök-jelöltje, de már leendő kormányának tagjain gondolkodik. A közös ellenzéki lista – élén javaslata szerint az öt előválasztási miniszterelnök-jelölttel – kemény politikai vita tárgya lesz Karácsony szerint, aki azt is elárulta, ő mire építené az ellenzék kampányát.
Az ellenzéki előválasztás első fordulóját a DK-s Dobrev Klárával szoros versenyben, de Karácsony Gergely nyeri, tőlük kicsit lemaradva pedig a Jobbik jelöltje, Jakab Péter lesz a harmadik – legalábbis Karácsony így számol. Az MSZP–Párbeszéd–LMP miniszterelnök-jelöltje egy háttérbeszélgetésen újságíróknak arról is beszélt, hogy az előválasztás – amelyen 400-700 ezres részvételre számít – célja azt eldönteni, hogy “kinek a dolga lesz a bizonytalanok megszólítása”, erre pedig magát tartja a legalkalmasabbnak, mert “a többieknek ehhez szűkösek a vegyértékei”.
Ami pedig a végeredményt illeti, Karácsony a második fordulójában Dobrev–Karácsony-meccsre számít, amit majd ő nyer meg.
“Hibrid rezsimekben a választást a politikai ellenfelek erőforrás-különbözete dönti el, márpedig az ellenzék se pénzben, se médiafelületben nem tudja felvenni a versenyt a Fidesszel. Egy dologban tud erősebb lenni, a mozgósításban, a bizonytalanok megszólításában, ennek a főpróbája az előválasztás, ami az eddigi tapasztalataink szerint jó mozgósító erővel bír” – mondta Karácsony. Hozzátette: az október 23-án színre lépő közös miniszterelnök-jelöltnek “ki kell lépni a pártok buborékából”, és főleg a bizonytalanokra koncentrálva azt kell bemutatnia, “hogyan lehet lebontani a NER rendszerét".
A közös miniszterelnök-jelölt vezetésével áll majd össze a közös ellenzéki lista, amiről Karácsony szerint “kemény politikai vita lesz”, és “nem is lesz könnyű folyamat”, de végül hatpárti konszenzusnak kell lennie benne. Egyelőre azonban még a lista összeállításának sarokpontjait sem tisztázták a pártok. Karácsony úgy véli, kiindulópont lehet, hogy a lista első öt helyén az előválasztás első fordulójába bejutott öt miniszterelnök-jelölt szerepel, az élen a közös miniszterelnök-jelölttel. Azt is mondta, biztos benne, hogy bárki lesz a közös miniszterelnök-jelölt, a többiek mindenben támogatni fogják.
Ami a kampányt illeti, Karácsony szerint a Fidesz az ő előválasztási győzelmére és arra készül, hogy ő lesz Orbán Viktor kihívója, ezért is csinálják a csak látszólag értelmetlen “Stop Gyurcsány, Stop Karácsony!” petíciót. A Fidesz szerinte tőle fél, mást szeretne ellenfélnek, olyat, aki nála kevésbé integráló politikus. A Fidesz a kampányát várhatóan főként karaktergyilkosságra és pénzosztásra építi – vélekedett Karácsony.
A saját leendő miniszterelnök-jelölti kampányáról annyit árult el, hogy az ellenzéki pártok programjainak megfelelően az “a keresők 80 százalékának kínálna többet”, csak éppen az adórendszer átalakításával, nem sima pénzosztással.
Karácsony tudja, hogy ezzel a leggazdagabbaktól többet vár a közösbe. Nekik viszont jogbiztonságot kínál cserébe: azt, hogy az új kormány nem fog komplett iparágat ellopni, ahogy azt Orbánék tették.
Az ellenzéknek komoly feladat lesz, hogy több tízezer képzett szavazatszámlálót állítson ki a tavaszi választásra, de Karácsony szerint muszáj lesz, mert csak ezzel a kontrollal biztosítható a voksolás tisztasága. Hozzátette: az ellenzéknek egy alternatív választási informatikai rendszert is létre kell hoznia ennek érdekében. Amit Karácsony még nehéz, megoldandó feladatnak nevezett, az a kormányváltás után várhatóan fellépő káderhiány. “Mintegy 60 helyettes államtitkár kell adja az államigazgatás gerincét, de jelenleg ennek csak harmadát látom” – magyarázta.
Ami a leendő minisztereket, vagyis az ellenzéki árnyékkormányt illeti, Karácsony szerint "ezt nem kell meghirdetni”, noha nyilván az ő fejében már most is vannak nevek. “Van egy kockás füzetem” – jegyezte meg. Hozzátette: sokakkal beszélget programról, cselekvési tervekről, és például konkrét személyi ötlete van a leendő, önálló egészségügyi miniszteri posztra, ám nevet nem mondott, csak annyit, hogy az illető szakember, itthon kevéssé ismert, és egy nemzetközi szervezetnél dolgozik jelenleg.
Azt nem zárta ki, hogy néhány tárcavezetői posztot politikusok töltsenek majd be, de a Karácsony-kormány alapvetően egy szakértői kormány lesz.