A hat versenyben maradt ellenzéki miniszterelnök-jelölt közül egyedül Pálinkás Józsefnek nem sikerült összegyűjtenie az induláshoz szükséges 20 ezer aláírást, Fekete-Győrnek is csak épphogy sikerült. Pálinkás azt mondta, pártja, az Új Világ Néppárt ezután Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt – és az ő színeikben induló egyéni jelölt – mögé áll majd be.
Körülbelül az előírt mennyiség fele, mintegy 10 ezer támogató aláírás gyűlhetett össze saját bevallása szerint Pálinkás Józsefnek, az Új Világ Néppárt miniszterelnök-jelöltjének, aki így nem tudta megszerezni a jogot arra, hogy hivatalosan is elinduljon az ellenzéki előválasztáson, mint miniszterelnök-jelölt. Egyéniben viszont indulhat, hiszen a pártelnök azt is elmondta a hvg.hu kérdésére, hogy az egyéni képviselőjelöltséghez Hajdú-Bihar megye 1-es választókerületében összegyűjtötte az induláshoz szükséges 400 helyi ajánlást.
“Debrecenben gyűjtöttem 600 egyéni, és mintegy 1000 miniszterelnök-jelölti támogatást, Budapesten még többet, de a miniszterelnök-jelöltséghez keveset” – állapította meg Pálinkás, hozzátéve: azt tapasztalták, hogy “vidéken nehezebben ment a gyűjtés, látható, hogy a párt inkább a nagyobb városokban ismert, és az is kiderült, hogy az én ismertségem nagyobb, mint a párté”.
Pálinkás a miniszterelnök-jelölti indulás kudarcát a párt korlátozott ismertsége mellett annak tudta be, hogy nem volt olyan erőforrásuk, ismertségük, mint az előválasztást szervező hat nagyobb pártnak.
“Újra belevágnék a miniszterelnök-jelölti indulásba, még ha sejtettem is, hogy nem fog összejönni” – mondta Pálinkás. Arra a kérdésre, hogy az ő kiesése után a még versenyben maradt öt miniszterelnök-jelölt közül kit támogat, az elnök azt mondta: “Márki-Zay Pétert, már csak azért is, mert ő az Új Világ Néppárt színeiben indul egyéni képviselőjelöltként.” Arra a kérdésre, hogy szerinte Márki-Zay az első három között lesz-e, aki továbbjut a miniszterelnök-jelölti előválasztás második fordulójába, Pálinkás úgy reagált: “nehéz ezt most megmondani, de az előválasztás alapvetően a mozgósításról szól, a Márki-Zay-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom pedig elég jól mozgósít.”
Márki-Zay Péter egyébként az egyike a Pálinkás-párt előválasztásra regisztrált 21 egyéni jelöltjének, akik közül időközben ketten visszaléptek, ketten pedig nem tudtak 400 támogató aláírást gyűjteni, így végül 17-en maradtak versenyben. Ami saját céljait illeti, arról Pálinkás a hvg.hu-nak azt mondta: “A személyes ambícióm az volt, hogy megmutassam: a hozzám hasonlóan szabadelvű, konzervatív gondolkodású embereknek ki kell állniuk a mostani rezsim ellen, hogy létrehozhassunk egy kiegyensúlyozottabb parlamentet”.
Pálinkás kiesésével öt miniszterelnök-jelölt maradt az ellenzéki előválasztáson versenyben, ők mindannyian leadták az induláshoz szükséges 20 ezer aláírást a szeptember 6-a délelőtti időpontig. A legkevesebbet, mintegy 25 ezret a Momentum miniszterelnök-jelöltje, Fekete-Győr András gyűjtött. Jakab Péter, a Jobbik jelöltje már szeptember 2-án leadott mintegy 32 ezer szignót, míg Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje 33 540-et adott le. Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció jelöltje már augusztus 31-én leadta a szükséges számú aláírást, de tovább gyűjtött, és két nappal a leadási határidő előtt már jóval 80 ezer fölött járt. A Párbeszéd, az MSZP és az LMP miniszterelnök-jelöltje, Karácsony Gergely főpolgármester szintén az első között adta le a jelöltté váláshoz szükséges számúnál jelentősen több szignót. A hetedik, a Le az Adók 75%-ával Párt jelöltje, Ecsenyi Áron még korábban kiszállt, mert látszott, hogy nem tud elég támogatást gyűjteni.
Ellenzéki jelöltet támogatott? Ne lepődjön meg, ha valaki felhívja!
Elstartolt az ellenzéki előválasztás első érdemi szakasza, amelybe már a választókat is bevonják a jelöltek. Országszerte megkezdődtek hétfőn az aláírásgyűjtések, hiszen az indulási szándékukat jelző miniszterelnök-jelölteknek, illetve a 106 választókerületben induló egyéni képviselőjelölteknek most támogató ajánlásokat kell összeszedniük azért, hogy egyáltalán elindulhassanak a szeptember-októberben zajló előválasztáson, amely a jövő tavaszi parlamenti választás elődöntője.