Legkésőbb januárra új működési és szervezeti szabályzatuk lehet a kórházaknak, a gazdálkodást a megyei intézmények irányítják majd.
Még a választások előtt hozzálát a kormány a kórházi háttérszolgáltatások összevonásának - írja a Népszava a birtokába került levél alapján. Az Országos Kórházi Főigazgató (OKFŐ), Jenei Zoltán a hétvégén küldött levelet a kórházaknak, amelyben azt írta, hogy a városi intézmények gazdasági szervezetei által ellátott feladatokat vagy azok egy részét a megyei intézményekbe koncentrálják.
A hazai rendszer átalakításáról június elején került nyilvánosságra egy dokumentum, amelyből kiderült, a költséges szolgáltatásokat a megyei ellátási centrumokba koncentrálnák, a városi kórházak legfőbb feladata a "lakosságközeli ellátások" működtetése lenne. 0-24 órás betegfogadó helyek lehetnének (alapellátási ügyelet vagy/és mentőállomás segítségével), de alapvetően inkább járóbeteg-szakellátást adnának, egynapos sebészettel, valamint a krónikus ellátás és szakápolási tevékenység maradna ott.
Bár maga a miniszterelnök is tagadta, hogy reformra készülnének, a jelek mégis ebbe az irányba mutatnak.
Orbán Viktor nem meri reformnak nevezni, amit a kórházakkal tervez
Senkinek se legyen kétsége afelől, hogy választás után a kormány hozzányúl az egészségügyi rendszerhez - erről beszélt a hvg360-nak Lantos Gabriella egészségügyi menedzser. Hiába tagad a kormány és játszik a szavakkal Orbán Viktor miniszterelnök, a különböző lépések egy irányba mutatnak.
A hatékonyabb működés érdekében centralizálnák a kisebb kórházak gazdálkodását, az új struktúrában a megyei intézmények alá sorolt városi kórházak gazdasági szervezet nélkül működő, önálló költségvetési szervezetek lennének - ezt készíti elő az OKDŐ mostani levele. A Népszava szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a városi intézmény vezetője irányíthatja az egészségügyi ellátást, tervezhet a költségvetésével, de az irányító megyei intézmény gazdasági igazgatója gazdálkodik a forrásaikkal.