Itthon hvg.hu 2021. július. 12. 16:02

Szijjártó Péter attól fél, hogy a nagy technológiai cégek beavatkoznak a választásokba

Brüsszelben beszélt erről a magyar külügyminiszter.

Az Európai Uniónak biztosítania kell, hogy a nagy technológiai cégek ne tudjanak beavatkozni az elkövetkezendő időszak európai választásaiba – mondta az MTI szerint a külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben, az európai uniós tagországok külügyminisztereinek egynapos tanácskozásán.

Szijjártó Péter magyar újságíróknak az ülés szünetében nyilatkozva arról beszélt:

antidemokratikus és veszélyes, ha a nagy technológiai cégek dönthetnek arról, hogy mely politikus használhat szélesebb, mely politikus szűkebb csatornákat a választók eléréséhez.

„Veszélyes, ha ezek a cégek dönthetnek arról, hogy mely politikus kommunikálhat, vagy ezek a cégek dönthetnek arról, hogy melyik hír helytálló, és melyik hír hamis” – fogalmazott a miniszter.

Korábban Varga Judit igazságügyi miniszter hozott fel hasonlókat (ő cenzúráról beszélt, de ezt a Facebook cáfolta), illetve azt is közölte, hogy megrendszabályozná a közösségi oldalakat. Később azonban már sokkal engedékenyebb hangnemben beszélt a Facebookról.

Varga Judit cenzúrát kiáltott, a Facebook cáfol - de vajon hihetünk-e a véletlenekben?

Szándékosan korlátozta a Facebook Varga Judit közösségi oldalát az igazságügyi miniszter sugalmazása szerint, a techcég szóvivője viszont lapunknak cáfolta, hogy beavatkoztak volna. De vajon tényleg Zuckerbergék ármánykodásáról van szó, vagy netán arról, hogy a Fidesz - Donald Trump esetéből is okulva - egy Facebook-törvénnyel a háta mögött akar nekivágni a 2022-es választásnak?

Szijjártó Péter tájékoztatása szerint a brüsszeli tanácskozáson arra kérte kollégáit, hogy a családok védelme mellett a szólásszabadság megvédését is tűzzék ki célul, és tegyék lehetővé, hogy az Európai Unió biztosítani tudja, hogy a nagy technológiai cégek ne tudjanak beavatkozni az elkövetkezendő időszak európai választásaiba.

A miniszter fontosnak nevezte a kiberbűnözés elterjedésének megelőzését a családok, a gyerekek, valamint „a védtelen, jóindulatú és tapasztalatlan felhasználók" védelme érdekében. A kiberbűnözés visszaszorításának minden megnyilvánulását vissza kell szorítani, különös figyelemmel a digitális térben elkövetett pedofil bűncselekményekre”. Szerinte meg kell védeni a családokat, nehogy a gyermekek a szülők akaratával szembenálló káros tartalmakkal szembesüljenek a világhálón.

Hirdetés