Itthon Dezső András 2021. július. 01. 11:22

A Honvédségen belüli szexuális zaklatásról szóló cikkünkre vádaskodó, de semmit sem cáfoló közleményben reagált a minisztérium

Dezső András
Szerzőnk Dezső András

A HVG360 szerdai, a honvédségnél történt szexuális zaklatásról szóló cikkének állításait elismerte ugyan a Honvédelmi Minisztérium, csak éppen a lényegről nem közölt információkat. Nem világos, hogy miért szüntette meg a Honvédség parancsnoka a szexuális zaklatással megvádolt alezredes ellen indított méltatlansági eljárást anélkül, hogy kimondta volna, méltó vagy méltatlan-e a hivatására. Ehelyett indult egy fegyelmi eljárás az ügyben, ami arra utal, hogy a főtiszt igenis sáros az ügyben, miközben a pozíciójában hagyták.

A HVG tíz nappal ezelőtt kereste meg kérdéseivel a Honvédelmi Minisztériumot, arról a szexuális zaklatásos ügyről érdeklődtünk a tárca sajtóosztályán, aminek a részleteit végül szerdai cikkünkben írtuk meg. A minisztérium azóta sem kerített sort arra, hogy válaszoljon kérdéseinkre.

Az ügy lényege, hogy a Honvédség egyik ezredének hivatásos női tagját szexuálisan zaklatta az ezred parancsok-helyettese, egy befolyásos alezredes, a nő azonban hiába kért segítséget a honvédségen belül, nem kapott, így végül az ügyészségen tett feljelentést. Arról is írtunk a cikkben, hogy az ügyben – az ügyészségi nyomozástól függetlenül – méltatlansági eljárás is indult az alezredes ellen, azonban ezt az eljárást Ruszin-Szendi Romulusz, a Honvédség nemrég kinevezett parancsnoka megszüntette, majd indult egy fegyelmi eljárás.

Miközben tíz napig hiába vártuk a minisztérium válaszát, cikkünk megjelenése után, szerdán, a kora esti órákban a HM kiadott egy közleményt, amiben elismerte, hogy Ruszin-Szendi Romulusz valóban megszüntette az alezredes ellen folyó méltatlansági eljárást. “Ez azonban korántsem jelenti azt, amit Dezső András újságíró állít. Az eset részletes körülményeit több szervezet is vizsgálja. Egyrészt az illetékes ügyészség folytat büntetőeljárást, másrészt a honvédség is – fegyelmi eljárás keretében – tovább folytatja a körülmények tisztázásra vonatkozó részletes vizsgálatot” – írta közleményében a HM, gyakorlatilag ugyanazt megismételve, amit a HVG360-ban megjelent cikk is állít.

A HM válasza azonban éppen azt bizonyítja, hogy vannak még kérdések az ügyben, hiszen a méltatlansági eljárást anélkül szüntette meg a Honvédség parancsnoka, hogy a vizsgálat eredménnyel zárult volna. Egy méltatlansági eljárást ugyanis úgy lehet megszüntetni, ha annak van eredménye, azaz kiderül, hogy az, aki ellen indult, méltó vagy méltatlan-e a hivatására. Ha az alezredes ellen felhozott vádak alaptalanok, akkor egy ilyen eljárásban ki kell mondani azt, hogy méltó a hivatására, ám ha a vádaknak alapjuk van, akkor ki kell mondani, hogy méltatlan.

Magyarázatra szorulna, hogy a Honvédség miért szüntet meg egy méltatlansági eljárást, ha ugyanazzal a lendülettel egy fegyelmi eljárást elindít. Ezzel ugyanis egyrészt azt sugallják, hogy méltatlan az alezredes, hiszen fegyelmi eljárást indítanak az ügyében, másrészt viszont nem mondják ki róla, hogy méltatlan a hivatására, miközben fegyelmi eljárás indul ellene. Az pedig szintén érthetetlen, hogy ha a Honvédelmi Minisztérium szerdán este tudott érdemben reagálni a HVG360 cikkének állítására, ferdítéssel vádolva meg a lapot és a szerzőt, akkor tíz napig miért nem válaszolt a megkeresésünkre. Az, hogy minden, a cikk megírásához szükséges információt nem hivatalos úton tudtunk csak megszerezni, hiába kértünk válaszokat a minisztériumtól, arra utal, hogy a Honvédség és a minisztérium megpróbálta szőnyeg alá söpörni az ügyet.

A HM közleményének azon része, ami szerint az eset részletes körülményeit a Honvédség és az ügyészség is vizsgálja, azért érdekes, mert az ügyészségi nyomozás azért folyhat, mert az áldozat feljelentést tett, ez tehát teljesen független a hadseregnél folyó belső vizsgálattól.

Kiemelt képünk illusztráció!

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.