Az új rendelkezésből az is kiderül, mit tehetnek a magyar védettségi igazolvánnyal nem rendelkező uniós polgárok.
A határidő előtt mindössze pár órával jelent meg a Magyar Közlönyben az a rendelet, amely a július elsejétől működő uniós Covid-igazolás szabályairól rendelkezik. Azt már órákkal korábban sejteni lehetett, hogy július elsejétől Magyarországon is működni tud a rendszer, amikor a védettségi igazolvány digitális verzióját frissítették, méghozzá úgy, hogy az tartalmazza már a beadott oltások típusát és a beadás(ok) időpontját is. A frissítést korábban június 15-re ígérte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki később erre a hétfőre azt ígérte meg, hogy információs kampánnyal indul majd be az uniós oltásigazolás - ehhez képest szerda este csendben jelent meg az erről szóló rendelet.
Ez után is maradt megválaszolatlan kérdés: cikkünk írása idején még nem volt elérhető az a felület, ahol igényelni lehet majd az igazolást, és az a rendeletből sem derül ki, hogy ez pontosan hogy működik majd. (A rendeletnek ez a része július 1-jével lép hatályba, tehát ez hamarosan változhat.)
Ami a rendeletből kiderül:
Az igazolást, amely tartalmazza a beadott oltás típusát és a beadások dátumát az EESZT-ben található információk alapján Magyarországon a kiállító szervtől (Budapest Főváros Kormányhivatala) elektronikus és papír alapú formátumban lehet kérni.
A tajszámmal rendelkezők az ügyfélkapun történő azonosítással az EESZT portálon keresztül kérhetik az igazolást, amely a mobilapplikáción keresztül is elérhető lesz, de az ügyfélkapun keresztül érkező pdf-et a kérelmező is kinyomtathatja.
A papír alapú igazolás a rajta található kódnak köszönhetően bélyegző és aláírás nélkül is hiteles.
Az igazolást írásban és személyesen is lehet igényelni, ha valakinek nincs tajszáma, akkor egyéb azonosítókkal.
A kérelmet benyújthatja az is, aki külföldön kapott oltás alapján a magyar védettségi igazolványra jogosult, és az is, aki olyan államban kapott védettségi igazolványt, amelynek az ilyen okmányát Magyarország elismeri.
Ilyen esetekben akkor kaphatja meg valaki az igazolást, ha Magyarországon engedélyezett vakcinával oltották be, és ezt magyar vagy angol nyelvű dokumentummal igazolni tudja.
Akárcsak a magyar védettségi igazolvány esetében az uniós igazolás mellé is kérhetnek személyazonosító okmányt – ennek adatait nem szabad rögzíteni.
Mit ér egy uniós polgárnak Magyarországon az igazolás?
Az uniós Covid-igazolvány a magyar védettségi igazolvánnyal egyenértékű,
- ha az igazolás birtokosát legalább egyszer beoltották és az első oltástól számítva nem telt el egy év.
- ha birtokosa átesett a fertőzésen legalább 15 napja és legfeljebb 180 napja.
- ha 72 óránál nem régebbi PCR-teszt igazolja, hogy nem fertőzött.
Mindez a gyakorlatban szabad utat nyithat az uniós turizmusnak - legalábbis a védett uniós polgárok számára. Ehhez ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy 5,5 millió beoltott után (akár már csütörtöktől) tovább enyhülnek a világjárvány miatt bevezett korlátozások - erről egyébként szintén a szerdai Magyar Közlönyben olvasható rendelet, amelynek tartalmát korábban már a koronavirus.gov.hu oldal is közölte.
A változásokról itt írtunk bővebben:
Mit ér egy magyarnak az uniós igazolás?Újabb lazításokra készül a kormány, soroljuk a változásokat
A hét végére talán már védettségi igazolvány nélkül is be lehet ülni egy kávézóba.
Az uniós védettségi igazolvány birtokában elvileg bárki - de elsősorban azok, akik a kisebb fertőzöttséget jelző "zöld" vagy "sárga" területekről érkeztek - szabadon mozoghat a schengeni övezeten belül. (Ez nem teljesen felel meg az EU-nak, például az írek várhatóan csak július közepétől fogadják el az igazolást.) Jelenleg Magyarország teljes területe a zöld zónába tartozik.
Az uniós rendelet előírása szerint minden tagország köteles elfogadni azt, ha valakit az EMA által jóváhagyott vakcinával beoltottak, átesett a fertőzésen vagy rendelkezik negatív teszttel. Az azonban országonként változik, hogy az EMA-engedéllyel rendelkező vakcinákon (jelenleg ilyen a Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Janssen) túl elfogadnak-e más típusokat, illetve az oltások után mennyi időnek kell eltelnie a szabad belépés előtt. Az országok ugyanakkor felmentést adhatnak az előírások teljesítése alól bizonyos korhatár alatt - ez is országonként változik.
Az is kérdés, hogy az uniós igazolás felülírja-e az egyes tagországok és Magyarország között kötött, a szabad mozgásról szóló kétoldalú megállapodásokat. Ez a rendeletből nem derül ki, az elvben csütörtökön az egész EU-ban startoló rendszerben a tagországok egyéni szabályozásait kell majd látni például ahhoz, hogy egyes, az EU által nem engedélyezett oltásokat elfogadják-e. A Re-Open EU uniós adatbázis szerint például a horvátok a kínai vakcinát nem fogadják el, ezt azonban kiválthatja egy teszt.
A hvg.hu néhány napja szedte össze az igazolással kapcsolatos információkat, az egyes országok saját szabályairól hamarosan újabb cikkben számolunk be.
Jön az uniós Covid-igazolvány - összeszedtünk mindent, amit tudni lehet róla
Alig pár nap és az egész EU-ban kötelező lesz elfogadni az uniós Covid-igazolványt. A hvg.hu összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat, hogy ne az utolsó pillanatban kelljen kapkodnia, ha utazni szeretne. Van azonban egy rossz hírünk: mindenképpen kapkodni fog, aki a közeljövőben utazna, mert a magyar rendszer még mindig nem működik.