"Van három millió potenciálisan fertőzésre váró ember, akit a vírus meg fog találni" – mondta a miniszterelnök a Kossuth Rádióban. Beszélt arról is, hogy a pedofiltörvény nem melegellenes, és arról, hogy az államnak most nem tartalékolnia, hanem költekeznie kell. Szóba került a migráció is, Orbán szerint nem jó dolog, hogy "az emberek ide-oda migrálnak a világban".
"Az oltások tekintetében van 1,5-2 hónap előnyünk az EU más országaihoz képest, az élet újraindításában is talán elsők vagyunk, így mindenki megkönnyebbült, talán csak én vagyok kivétel, mert 3 millió ember még nem oltatta be magát" – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Jelezte: amint a közvetlen veszély enyhül, a magyar azt gondolja, már túl vagyunk rajta, pedig bár jól néznek ki a számok, de a vírus megtalálja azkat, akik nincsenek beoltva, a vírus nem múlik el, cirkulálni fog. Mint monbdta: "van három millió potenciálisan fertőzésre váró ember, akit a vírus meg fog találni".
A tavaszi ülésszakát záró parlament munkájáról is szó esett, így a melegellenessé alakított pedofiltörvényről is beszélt Orbán, aki szerint "nekünk nem tűnik a törvény melegellenesnek, de ebben a kérdésben leginkább a melegek véleménye számít". Megjegyezte: aki 18 év feletti, arra ez a törvény nem vonatkozik,
"a felnőttek úgy élnek, ahogy akarnak, hiszen ez egy szabad ország, viszont a gyerekeket védeni kell".
Elismerte, hogy a meleg közösségek tagjai talán melegellenesnek találják a törvényt, de szerinte ha elolvassák, akkor látják, hogy a felnőttek életébe a jogszabály nem akar beleszólni, kizárólag a gyerekek érdekét nézi. "Az iskolai szexuális nevelés korlátait világosan fel kell állítani", a kiskorúakat pedig meg kell védeni attól, hogy olyan tartalmakhoz jussanak, amivel a szüleik nem értenek egyet - fogalmazott a kormányfő. "Majd ha felnőttek lesznek,dönthetnek róla, hogy mit hogyan akarnak csinálni, de addig a szülő joga a nevelés" - tette hozzá. Szerinte
Brüsszel nem tud olyan indokot találni, ami miatt elindíthatja a hetes cikkely szerinti eljárást e törvény miatt.
Ami a gazdaság rugalmasságát csökkeni, az rontja a versenyképességet – tért át a szintén nemrég elfogadott jövő évi költségvetésre a kormányfő. Magyarország nemzeti érdeke, hogy ne fogadjon el külföldről ráerőltetett adómegoldásokat, az adónövekedés ugyanis életszínvonal-csökkenéshez vezet – mondta. Az előttünk álló biztató jövőt a magyar adórendszer biztosítja, amit Brüsszel tervez, "méreg a magyar gazdaságnak" – állapította meg a a kormányfő. "A jó az lenne, ha többlet lenne a költségvetésben, nem pedig hitelt kellene felvennünk, mert hiény van" - állította Orbán, de szerinte egyelőre a költségvetési hiány illetve az államadósság jelentős csökkenése a következő 1-2 évben még nem várható. Szerinte most a helyreállítás időszaka van, nem a tartalékolásé, ezért a következő 1-2 évet arra kell használni, hogy "visszaerősítsük az országot és a családokat is". Vagyis szerinte
"most nem tartalékolni kell, hanem visszaadni a befizetett adót, visszaépíteni a 13. havi nyugdíjat, megnézni, milyen feltételekkel lehet 200 ezerre emelni a minimálbért".
A közhangulat azt mondja, azzal, hogy véget ér a járvány, nem zökken vissza az életünk a korábbi kerékvágásba, a járvány megrázta az egész világot - fogalmazott Orbán, aki szerint a járvány utáni, megváltozott új élet közös alapjait és céljait közösen kell kialakítani, erről szól majd a nemzeti konzultáció.
A jövő heti brüsszeli miniszterelnöki csúcs egyik komoly kérdése szerinte az lesz, hogy délen megnőtt a migrációs nyomás, a déli országok pedig sürgetik a kvótát. "A migráció rossz dolog, a Jóisten nem véletlenül oda teremtette az embert, ahová született" - fogalmazott a kormányfő. Szerinte egyesek azt gondolják, "micsoda jó dolog, hogy az emberek ide-oda migrálnak a világban, de szerintünk ez nem jó dolog". Elismerte: van, ahol meggyilkolják az embereket, meg háború van, de az a cél, hogy ha átmenetileg onnan el is kell menekülni, meg kell próbálni ott "rendet tenni", hogy visszatérhessenek.
A migrációnál maradva Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Afganisztánnál és Malinál kellene elsőként feltartóztatni a bevándorlók hullámát. Ezután a Földközi tenger, majd Szerbia az újabb "védvonal". Az utolsó védvonal pedig szerinte a szerb-magyar határ, amelyet meg kell védeni, ezért is vállalt szerepet többek között Magyarország a NATO-ban. "Nem illetéktelenül tűnünk fel a világ különböző pontjain, hanem a magyar érdekeket védjük" – fogalmazott a kormányfő.