Mint kiderült, önmagában az adatok jogosulatlan kezelése még nem bűncselekmény.
Bűncselekmény hiányában elutasította a rendőrség azt a feljelentést a tatai civilek listázásának ügyében, amelyet Polt Péter legfőbb ügyész továbbított neki. Polt azután fordult a hatósághoz, hogy Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció politikusa a hvg.hu cikke nyomán írásbeli kérdést tett fel neki, amelyet ő feljelentésként értékelt.
Ahogy megírtuk, egy magánszemély bejelentést tett amiatt, hogy tavaly a tatai Öreg-tó partjánál tartott lakossági fórumokra érkezőkről nyilvántartást vezettek. Arra a kérdésre, hogy pontosan mi az adatgyűjtés célja, az első fórum alkalmával az önkormányzati dolgozók azt válaszolták: erre a járványhelyzet miatt van szükség. Később már a GDPR-szabályokat hozták fel.
Listázták Tatán a helyi szállodaberuházást ellenző civileket
A városban még tavaly nyáron tartottak lakossági fórumokat az Öreg-tó partjára tervezett szállodáról. Az önkormányzat dolgozói jelenléti íveket vezettek azokról, akik elmentek ezekre a fórumokra. Egy magánszemély emiatt bejelentést tett, a vizsgálatnak mostanra lett eredménye.
Feljegyezték a fórumra érkezők nevét, lakcímét, telefonszámát és e-mail-címét. Az adatokat nem volt ugyan kötelező megadni, de a résztvevők szerint nagyon sok lakó szabálykövető módon aláírta őket.
A rendőrség azzal indokolta az elutasítást:
nem állapítható meg, hogy a fórumon részt vevő személyek adatainak kezelését haszonszerzési céllal követték el, és az sem, hogy a résztvevők jelentős érdeksérelmet szenvedtek volna el emiatt.
Mint írják, „önmagában az adatok jogosulatlan vagy céltól eltérő kezelése nem valósít meg bűncselekményt.”