Az ellenzéki miniszterelnök-jelölt kezdeményezi a kormánynál a Fudan Egyetem tárgyalási anyagainak nyilvánosságra hozatalát.
Tudomásul veszem, ha a kínai követség sajtószóvivője a belügyeikbe való beavatkozásnak veszi, ha olyan szavakat használok, mint „demokrácia”, „jogállam”, „emberi jogok”. De mivel én ezekben hiszek, ezeket fogom használni ezután is
– írta Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn a Facebookon, miután a kínai nagykövetség durva beavatkozásról és szabotázsról ír a szombati Fudan Egyetem elleni tüntetés után.
A miniszterelnök-jelölt szerint az persze érthető, ha Kína a saját politikai-gazdasági befolyásának növelése érdekében cselekszik, szerinte az az elfogadhatatlan, ha a magyar kormány Magyarország érdekei helyett szintén a kínai politikai-gazdasági befolyásszerzést szolgálja ki. „Ezért mondtam: mi nem a kínai emberek ellen tüntettünk, hanem Magyarország szuverenitásának sunyi kiárusítása ellen.”
Karácsony a posztjában azt írta, hogy ma megkezdi az egyeztetést a miniszterelnök-jelöltekkel a kínai vezetésnek írandó levélről. Azt is közölte, hogy ismét kezdeményezi a kormánynál, hogy hozzanak nyilvánosságra minden tárgyalási anyagot, ami eddig a kínai adósság és a kínai egyetem ügyében keletkezett.
Kína budapesti nagykövetsége a demonstráció után azt írta, június 5-én "egyes budapesti politikusok" téves megjegyzéseket tettek a kínai-magyar baráti együttműködésről, és megtámadták Kína politikai rendszerét, valamint Kína és Magyarország kölcsönös tiszteletét. Szerintük "a beszéd" tele volt ideológiai előítéletekkel, ami a "szembeszegülésre buzdít".
A kínai nagykövetség durva beavatkozásról és szabotázsról ír a szombati tüntetés után
A nagykövetség szerint hazugságok és hamis információk hangzottak el szombaton.