Itthon hvg.hu 2021. június. 07. 22:30

Őrizetbe vették a biztonsági piac egyik meghatározó alakját, Tóth Csabát

A többek között futballmérkőzések és a Városligetben zajló építkezések biztosításáról ismert Tóth Csabát hétfő hajnalban őrizetbe vették lapunk értesülése szerint. Tóth neve a Borkai-ügyben is felbukkant.

Hétfő hajnalban őrizetbe vették Tóth Csabát, aki arról híres, hogy két évtizede biztosít futballmérkőzéseket a legkeményebb szurkolótáborokkal szemben - értesült a hvg.hu. Úgy tudjuk, hogy Tóth Csabát egy velencei ingatlanában vették őrizetbe hétfő hajnalban. De nemcsak őt, hanem másokat is, gazdasági jellegű bűncselekménnyel gyanúsítják őket. Információinkat több, egymástól független forrás is megerősítette.

Tóth leginkább arról híres, hogy két évtizede biztosít futballmérkőzéseket a legkeményebb szurkolótáborokkal szemben. Óriási a tekintélye az éjszakai életben. Neve felbukkant a Borkai-ügyben is, mert tanúvallomások szerint közbenjárt abban, hogy kiderítse, kik zsarolták meg Borkaiékat. Tóth és társa, Mikó István volt az, aki elvette "Borkai-felvételeket" attól az M. Richárdtól, akihez azok szintén elkerültek még jóval azelőtt, hogy 2019-ben a Borkai-botrány kirobbant. M. Richárdnak az az F. Gábor adta, aki gyanúsított a Borkai-ügyben.

Mondtam neki, hogy van egy kis probléma, mire ő annyit mondott: Borkai

Színes társaság gyűlt össze tavaly ősszel egy budapesti luxusszállodában azért, hogy egy adriai hajóúton titokban készült felvételről beszélgessenek: mások mellett a Dózsa György úti halálos baleset miatt ekkor már eljárás alatt álló M. Richárd, a Városliget beruházásait védő biztonsági cég vezetője, a Kubatov Gábor fideszes pártigazgatóval is jó kapcsolatot ápoló Tóth Csaba, valamint F.

A Városligetben zajló építkezések - botránytól sem mentes - őrzésénél is Tóth Csaba volt az őrök hangadója, a ligeti tüntetők velük kerültek konfliktusba. „A szememben ők a bűnelkövetők, de rendben, legyenek aktivisták, nevezzük így őket. Tehát ők megpróbáltak betörni egy olyan területre, ahol már semmi keresnivalójuk nem volt, így fel sem merült az sem, hogy oda visszatérhetnek. Nekünk meg éppen erről kellett gondoskodnunk” – nyilatkozta még 2017-ben az Átlátszónak adott interjúban Mikó István a Városligetben zajló konfliktusokról. Ugyanebben az interjúban azt is mondta, hogy (Tóth) Csaba „a szurkolói csoportok stadionon belüli kezelésében, az ezzel kapcsolatos rendfenntartásban és információk megfelelő kezelésében, valamint az adott szituációkban történő megfelelő döntéshozatalban rendelkezik hozzáértéssel”. Azt viszont Mikó visszautasította, hogy Tóth és ő Kubatov Gábor „katonái” lennének – merthogy a sajtóban gyakran ezzel a jelzővel szokták illetni őket. 

Tóth társa, Mikó nemrég a Dunaferr-ügyben is exponálta magát. A vasmű ukrán kisebbségi tulajdonosának, Tatjana Tarutának és köreinek képviseletében jelentkezett Dunaújvárosban, és a Dunaferr információi szerint ő volt az, aki az összetoborzott „zsoldoscsapattal” készült elfoglalni a vállalat területét. Az ügyből rögtön politikai összecsapás is lett: a jobbikos Stummer János, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke nyilvánosan üzent a Fidesz alelnökének, azt kérve, hogy „kösse meg a kutyáit, ne fenyegesse tovább a dunaújvárosi embereket”. Kubatov Gábor a hivatalos közösségi oldalán válaszolt, azt állítva, hogy semmi köze a vasmű körüli csatározásokhoz.

Hirdetés