Itthon HVG 2021. június. 02. 14:13

Váltás a HVG élén

Az ország legnagyobb közéleti hetilapjának vezetését Jakus Ibolyától Gergely Márton veszi át július 1-től.

Jakus Ibolya hét éve tölti be a felelős szerkesztői pozíciót. Nevéhez fűződik többek között a lap 2016-os, sikeres átalakítása, s a jövőben tartalomfejlesztési vezetőként folytatja munkáját a kiadóban – egyebek mellett a hetilap, valamint a hvg360.hu újszerű tartalmainak előkészítését, valamint a képzési programokat navigálva.

Gergely Márton közel fél évtizede csatlakozott előbb a hvg.hu majd a hetilap csapatához. Az ELTE-n és a Hamburgi Egyetemen tanult történelmet és újságírást, írt a Magyar Narancsnak, állandó szerzője volt a “taz, die tageszeitung” német országos napilapnak. A Népszabadság Online lapszerkesztője, később az újság főszerkesztő-helyettese volt annak 2016-os bezárásáig. Felelős szerkesztői programjában a meglévő szerkesztőségi értékek megőrzése mellett tette le a voksát. Mint fogalmazott, "a felelős szerkesztői pozíció pontosan leírja, amit a legfontosabb feladatomnak tartok: a felelősséget egy erős, magas színvonalú hetilapért, tágabban véve a HVG márkáért, s egyben a magyar demokratikus nyilvánosságért."

Az alábbiakban az e heti HVG hetilap rendhagyó Fülszövegét közöljük, Jakus Ibolya és Gergely Márton írását.

Új vizeken járunk

Jakus Ibolya:

A kemény munkába még nem halt bele senki, de azért nem érdemes kockáztatni – ezt Ronald Reagan mondta valamikor, és hasonló megfontolásból határoztam el én is, hogy az egész embernél is többet kívánó felelős szerkesztői pozíciómat júliustól átadom a fiatalabb generáció jeles képviselőjének, Gergely Mártonnak.

hvg.hu

Majdnem hét évet töltöttem a hetilap élén, ami már így is hosszabb, mint két, a HVG-nél szokásos hároméves főszerkesztői mandátum, márpedig a politikai rendszerek közül is azokat respektálom, ahol két ciklus után átadják a terepet a vezetők. Persze ezután sem a fotelben fogom várni csütörtökönként a HVG-t, továbbra is segítem a lapkészítést, de a 7/24-es pörgés helyett inkább hosszú távú tartalomfejlesztési feladatokra koncentrálok.

Az elmúlt hét évben kollégáimmal együtt a szélsőségesen ellenséges sajtópiaci körülmények között is rendkívüli sikereket tudtunk felmutatni. 2014-ben a HVG leplezte le a közpénzszivattyú prototípusát, a jegybanki alapítványok működését, s azóta hétről hétre dokumentáljuk, hogy az immár iparszerűen űzött fosztogatás nyomán hogyan veszti el az ország közvagyona közpénz jellegét, közélete pedig demokrácia jellegét. Bár bosszúból a hatalom kitiltotta címlapjainkat az utcákról, stabilizáltuk a HVG példányszámát, a hetilap tartalmára épülő hvg360-nal együtt pedig csaknem megdupláztuk előfizetőink számát. Ami azért is nagyon fontos, mert a függetlenségnek elengedhetetlen feltétele az anyagi függetlenség.

Arra is büszke vagyok, hogy magam választhattam ki az utódomat, akit aligha kell bemutatni olvasóinknak: ötödik éve erősíti a HVG csapatát, s három éve társszerkesztője a Fókuszban rovatnak. Amúgy járt magyar és német egyetemre, van több nyelvvizsgája, kerékpárral jár dolgozni, két címlapsztori megírása között lazán összeszerel egy komódot – igaz, a világ nagy kérdései mellett teljesen hidegen hagyja a disznóvágás.

Gergely Márton:

Bár a jelenlegi hatalom szeret úgy tenni, mintha a disznósajt szervesebb része lenne a magyar kultúrának, mint a sajtó, mi pontosan tudjuk, hogy nincs igaza. A magyar nyelv, irodalom és gondolkodás nem őrizné egy jobb ország reményét, ha a szabadságukért kiálló polgároknak évszázadok óta nem a sajtószabadság lett volna az első követelésük. Számunka ezt védeni kötelesség, a HVG ugyanis részese ennek a hagyománynak. A hetilapot bő négy évtizede építi a szakmáját, a hazáját, a szabadságát féltve szerető alkotói gárda.

hvg.hu

A feladat nagysága ellenére önbizalommal tölt el, hogy elődöm, Ibolya nem tolja el a saját e-biciklijét, hanem segít a tartalmainkat új szintre emelni, a szerkesztőség pedig változatlan odaadással és szakmai igényességgel dolgozik tovább. Akkor is, amikor a kormány éppen az érdemi vitát próbálja szétverni egy tizenöt éves politikai válságot előrángatva, ahogy Fókuszban rovatunk a gyurcsányozás mögötti számítást leírja. És a másik politikai oldal is besegít ebbe, hiszen tizenöt éve bizonyítja, hogy számára is kényelmesebb egy következmények nélküli ország.

Mi azonban nem csüggedünk, követjük tovább a közpénz útját. Ezen a héten például a Gazdaság rovatban megírjuk, hogyan vesztegették el az elektromobilitási előnyt a kiváltságosok, és a cégek hogyan takargatják, a szabályokat kijátszva, a valódi tulajdonosaikat. Tudjuk, hogy sokszor ütközünk még hallgatásba, mint a honvédség váratlan lefejezése után nyomozva a Magyarország rovatunkban. De hiába kiabálnánk Reagan módjára, hogy a kormányfőtől szabad hozzáférést követeljünk az információkhoz: „Döntse le ezt a falat!” Sajnos ő továbbra is az eszközeitől megfosztott újságírót tekinti agresszornak, ahogy azt Londonban is elmondta a minap. Pedig mi egyetlen ügyhöz sem közelítettünk támadó alapállásból, és nem is fogunk.

Az olvasóinkat szolgáljuk, ez az egyetlen függés, amit vállalunk, amire büszkék vagyunk.

null
Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.