Itthon hvg.hu 2021. május. 26. 16:45

A mentősök felét még oltatlanul érte a koronavírus harmadik hulláma

Amikor januárban Müller Cecília szerint már több egészségügyi dolgozót beoltottak, mint ahányan amúgy összesen voltak, akkor a mentődolgozóknak még mindig csak valamivel több, mint a fele kapott védőoltást.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

2021. január 30-ig a 8 284 oltásra jogosult mentődolgozóból 4270-en kaptak oltást, 3115-en nem

– tudta meg az Átlátszó az Országos Mentőszolgálattól. Az adatigénylést nem most, hanem még február elején küldték el, de az OMSZ kétszer is élt a lehetőséggel, hogy 45 nappal meghosszabbítsa a válaszadás határidejét.

Azért voltak kíváncsiak erre a számra, mert Müller Cecília január 20-án arról beszélt, hogy addig 130 ezer ember kapott koronavírus elleni védőoltást, közülük 120 ezren egészségügyi dolgozók. Csakhogy 2020 nyarán már arról lehetett olvasni, hogy 115,9 ezerre csökkent az egészségügyi alkalmazottak száma. Az országos kórház-főigazgató, Jenei Zoltán pedig idén márciusban már arról beszélt, hogy az új szolgálati jogviszony aláírása előtt 110 ezren dolgoztak az egészségügyben.

A fentiek alapján bőségesen jutnia kellett volna az oltásból a mentődolgozóknak. Arra a kérdésre, hogy miért csak valamivel több mint a felük kapott védőoltást a harmadik hullám kezdetéig, az OMSZ nem válaszolt az Átlátszónak. Egy mentős azt mondta a lapnak, hogy a városokban 80 százalék kérte közülük az oltást, de vidéken alacsonyabb volt ez az arány, illetve 2–2,5 százalékuk elkapta a vírust, így őket nem oltották.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.