Itthon hvg.hu 2021. május. 25. 21:35

Raktárban pihen az 500 darab magyar fejlesztésű lélegeztetőgép

Az RTL Híradó kérdésére tömören válaszolta meg a kormány, hogy áll a gyártás.

500 magyar fejlesztésű lélegeztetőgépet gyártottak az erre a célra kialakított üzemben, és ezek veszélyhelyzeti tartalékban, raktárban vannak, közölte az RTL Híradó kérdésére a kormány. Hadházy Ákos független képviselő ugyanerre kérdezett rá korábban, de kérdéseire Schanda Tamás államtitkár akkor mindössze annyit közölt, hogy a magyar fejlesztésű lélegeztetőgépek tesztelése sikeres és eredményes volt. Hadházy szerint ez arra utal hogy valójában el sem indult a gyártás.

Az RTL Híradó riportjában emlékeztetnek rá, hogy a magyar fejlesztésű lélegeztetőgép prototípusát 2020. áprilisában mutatták be Orbán Viktor miniszterelnöknek a Budapesti Műszaki Egyetemen, egy hónappal később pedig már azt kommunikálta a kormány, hogy elindult a sorozatgyártás.

Az ehhez szükséges speciális üzemcsarnokot 100 millió forintból alakították ki, napi 10 darab gép legyártását ígérték. Előző heti rádióinterjújában is szóba hozta a magyar fejlesztésű lélegeztetőgépet Orbán, de csak annyit mondott, a külföldi beszerzés mellett elindult a magyar gyártás is.

A koronavírus-járvány első hulláma óta összesen 16 ezer lélegeztetőgépet vásárolt külföldről a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM), ebből 8 ezret próbálnak eladni külföldön, beszerzési áron. Menczer Tamás külügyi államtitkár korábbi közlése szerint a megrendelt gépek összesen 300 milliárd forintba kerültek. A tömegével felvásárolt lélegeztetőgépek egy gödöllői raktárban állnak, tárolásuk nagyjából havi 90 millió forintba kerül.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.