Ha a hírszerzés küldte volna Amerikába, a kémelhárításnak át kellett volna adnia őt, és ezt a kartonján fel kellett volna tüntetni.
Ha kémtevékenységgel küldték volna ki Karikó Katalint Amerikába, akkor át kellett volna adni őt a hírszerzésnek, ezt viszont át kellett volna vezetni a 6-os kartonra. Ennek elmulasztása a szolgálati szabályzat súlyos megsértése lett volna. A karton „egyértelműen bizonyítja”, hogy nem a kémelhárítás küldte Amerikába Karikót – mondta az Euronewsnak Ungváry Krisztián történész.
Karikó Katalint 1978-ban beszervezte az állambiztonság a III/II.-es osztályra (kémelhárítás) „Lengyel Zsolt” fedőnéven. Kartonja szerint 1990-ig fogalkoztatták, 1985-től (ekkor ment Amerikába) pedig „pihentették”.
A kutató közleményben reagált a beszervezéséről szóló hírekre, ebben azt nyilatkozta: „Tény, hogy 1978-ban, amikor tudományos segédmunkatársként kezdtem dolgozni, felkerestek, megtaláltak, kényszerválasztás elé állítottak. Édesapámnak az 1956-os forradalomban történt részvételére, „bűnös” múltjára hivatkozva, engem a szakmai munkám ellehetetlenítésével fenyegettek meg. […] Tudtam, hogyan működik az a rendszer, féltem, ezért aláírtam a beszervezésre vonatkozó dokumentumot. Az ezt követő években semmilyen írásos jelentést nem adtam, senkinek nem ártottam. Tudományos tevékenységem, kutatásaim folytatása érdekében távozni kényszerültem.”
Ungváry Krisztián szerint Karikó válasza azon ritka esetek egyike, amikor az érintett normális választ ad a felmerült kérdésekre, nem hazudozik a múltjáról. Nemcsak, hogy nem cáfolható, amit nyilatkozott, de nehéz mást elképzelni, mint amit mondott - hangsúlyozta az Euronewsnak a történész, aki ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy Karikó csak az írásos jelentések megtételét cáfolta, nem azt, hogy szóban sem jelentett.