Hatványozós feladatot is kaptak az érettségizők.
Kedden 9 órakor elkezdődött a matematikaérettségi. A középszinten vizsgázók első feladatsoráról megérkeztek az első információk a HVG oktatási portáljához, az Eduline-hoz: ez 10-12 feladatot tartalmaz, amely alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét ellenőrzi.
Idén ebben a vizsgarészben előkerülnek a számtani sorozatok, halmazok, valószínűség- és százalékszámítás, módusz és medián, és szögek minden mennyiségben. Ezen felül hatványozós feladatot is kaptak a vizsgázók. Az első feladatlap megoldására 45 percet kapnak a diákok, ha letelik az idő, a felügyelő tanárok összeszedik a lapokat.
További részletek az Eduline.hu-n:
Sorozatok, halmazok és szögek: ilyen feladatokat kaptak a diákok a matekérettségi első részében
A matematikából középszinten vizsgázók két feladatsort kapnak: az első 10-12 feladatot tartalmaz, amely alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét ellenőrzi.
Nem nevezhető kedves feladatsornak az idei, vannak benne trükkök – mondta az Eduline által megkérdezett szaktanár a mai érettségi első feladatlapjáról. Persze vannak olyan feladatok is, ahol a megszokottól eltérően idén nem kell nehezebb számolásokat megoldani a részpontokért.
Nem megszokott a nehézségi sorrend sem, ez is kizökkentheti a diákokat – emelte ki a szaktanár. Szerinte nem a könnyűtől halad a nehezebb felé a feladatsor felépítése, hanem az első öt feladatban is vannak nehezebb példák, míg az utolsó kérdés kifejezetten egyszerű.
A szaktanár szerint kifejezetten sok trükkös feladat van a matekérettségi első részében
Az előző évekhez képest "nem megszokott formában" kaptak feladatokat a diákok a mai matekérettségin. Az általunk megkérdezett szaktanár szerint a témakörök ugyan nem nehezek, de lehet buktató a rövid feladatokban.
A második, hosszabb és összetettebb feladatokból álló részben a egyenletrendszer, síkgeometria, gráfok, százalékszámítás és logaritmusok is előkerült, illetve több szöveges feladatot is kaptak. Az egyik – több matematika témakört érintő – feladat a Balaton-átúszáshoz, egy másik jégkorongbajnokságról szól.
Az első infók a matekérettségi második részéről: itt is előkerülnek a szögek
Egyenletrendszer, síkgeometria, gráfok, százalékszámítás és logaritmusok - ilyen témakörök is szerepelnek a középszintű matekérettségi második, hosszabb és összetettebb feladatokból álló részében.
Az Eduline által megkérdezett szaktanár szerint a tizenötös feladatnak inkább választható kérdések között lenne a helye – de összességében a második feladatlap sem nehéz, csak apróbb trükkök és olyan részkérdések vannak benne, amire figyelni kell. A választható feladatok között meglepő, hogy előkerül olyan tematika is, ami kötelező szokott lenni – emeli ki. A 17-es és a 18-as feladat pedig kicsit „szemétkedős”, ugyanis inkább emelt szinten jellemző, hogy több egymáshoz hasonló, de részkérdéseken alapuló kérdés kerül egy feladatba – ez nem feltétlenül nehéz, de ijesztő lehet szerinte.
"Van benne barátságos feladat, de itt is vannak trükkök - szükség lesz a 135 percre"
Az Eduline által megkérdezett szaktanár szerint az első három feladat nem nehéz csak bonyolultabb lehet a megfogalmazása, ami - hasonlóan az első feladatlaphoz - megakaszthatja a diákokat.