Kutatásairól, az mRNS technológiáról és az elmúlt évtizedekről is beszélt a BioNTech alelnöke a 194. közgyűlés ünnepi ülésén.
Különleges vendéget fogadott a Magyar Tudományos Akadémia 194. közgyűlése. Az elnöki köszöntő után Karikó Katalin kutatóbiológus, biokémikus, az mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója, a mainzi BioNTech alelnöke, a Pennsylvaniai Egyetem professzora tartott élő előadást.
Az előadás előtt Freund Tamás, az MTA elnöke beszélt arról, mi a tudomány feladata. Az elnök szerint a tudománynak minden eszközével segítenie kell a társadalom összes rétegét abban, hogy képes legyen lépést tartani a hatalmas változásokkal, akár olyannal is, mint a koronavírus-járvány.
Freund szerint a tudományt igazodási pontként kell elfogadtatni a társadalommal, és ez éppen az MTA tagjaitól várható kell leginkább. A tudomány iránti közbizalom feladatát azonban csak az ehhez szükséges forrásokkal és eszközökkel ellátott intézmény tudja ellátni. A kutatóintézetek elcsatolása után az új erőtérben azon kell dolgoznunk, hogy a legmegfelelőbb szerepkört kitaláljuk – utalt az MTA jelenlegi helyzetére az elnök. Ehhez különösen fontosnak tartotta a fiatalok bevonását is a munkába.
„Ha van olyan pillanat, amikor a tudomány társadalmi haszna egyértelműen látszik, az most van” – utal a koronavírus-járványra Freund, aki köszönetet mondott Karikó Katalinnak, hogy elfogadta meghívásukat.
Karikó Katalin ezután kezdte meg előadását kutatásairól és az mRNS technológia alapjairól, amit itt lehet visszahallgatni: