A közelmúltban elindult egy chatszolgáltatás is, ahol a bajbajutottak anonim módon tudnak jelezni.
Több segítséget szeretne nyújtani a kormány a kapcsolati erőszak áldozatainak, ezért fordítanak a célra több forrást, és bővítik folyamatosan az ellátórendszert – közölte Novák Katalin csütörtökön, a Kríziskezelő szolgálatok fejlesztése projekt online zárókonferenciájára küldött videójában.
"A kapcsolati erőszak nem magánügy, meg kell üzeni azoknak az embereknek, akiket otthon, a családjukban vagy a kapcsolatukban erőszak ér, hogy van segítség, van kire számítaniuk" – mondta el a családokért felelős tárca nélküli miniszter.
Novák Katalin fontosnak nevezte, hogy például a pedagógusok, rendőrök vagy a bírók is kapjanak olyan képzést, felvilágosítást, amely megtanítja nekik, hogy milyen jelekre kell odafigyelni, hogy segítséget tudjanak nyújtani. Elmondása szerint ma már sok ilyen tanár és igazságszolgáltatásban dolgozó van.
A tárca nélküli miniszter közölte, hogy a koronavírus-járvány idején bővítették a kapacitásokat, és elindítottak a közelmúltban egy olyan lehetőséget, amelyek köszönhetően anonim módon akár chaten is tudnak jelezni a bajbajutottak.
Szuromi-Kovács Ágnes, a Családbarát Magyarország Központ ügyvezetője elmondta, hogy 2017 óta a projekt forrásainak mintegy kétharmadát, mintegy 800 millió forintot fordítottak arra, hogy segítsék a kapcsolati erőszak áldozatait. A többi között önkéntes szakembereket képeztek, kommunikációs kampányokat szerveztek, tanulmányozták a kifejezetten kockázatot képviselő – 16-29 év közötti – korosztály kommunikációs szokásait, számukra ki is fejlesztettek egy anonim chatszolgálatást.
A Kríziskezelő szolgálatok fejlesztése elnevezésű projekt a kormány és az Európai Unió támogatásával jött létre, a projekt elemeinek megvalósulását a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) és az Ifjúságért Mentálhigiénés Szövetség (IMSZ) segítette.