Egy-két hét múlva dönthet a Szegedi Tudományegyetem a rasszista hangvételű óra miatt bepanaszolt professzor sorsáról. Tologatják a vizsgálati aktákat, két hónappal a bejelentés után sem sikerült végére járni az ügynek.
„A vizsgálat remélhetőleg egy-két héten belül lezárul, és a Szegedi Tudományegyetem megteszi a szükséges lépéseket” – ezt Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora válaszolta Szél Bernadett független országgyűlési képviselő levelére, aki arra volt kíváncsi, hogy mikor jutott el a rektorhoz a hallgatók panasza Gulyás László órájával kapcsolatban, és mikor indított vizsgálatot az ügyben az egyetem vezetése. Ezekre a kérdésekre nem kapott választ, csak egy kimerítő tájékoztatást arról, milyen lehetőségük van a diákoknak, ha valamilyen, akár a Gulyás László professzor kurzusán tapasztalt esettel találkoznak.
Nemrég írtunk róla, hogy néhány hallgató panasszal fordult első körben a SZTE BTK dékánjához, mert állításuk szerint Gulyás László professzor kurzusán rasszista, homofób és szexista kifejezések hangzottak el. A diákoktól úgy tudjuk, a panaszt nem sokkal az óra után, február 23-án adták be.
A rektor utasítására tényfeltáró belső vizsgálat indult március 17-én, erről a hvg.hu-t a SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Karának dékánja tájékoztatta (ez a kar foglalkoztatja Gulyást). Az már csak informálisan jutott el a sajtóhoz, hogy elvileg április 17-ig döntött volna az egyetemi vezetés arról, hogy milyen döntést hoznak a panasz után.
A dékán forrásaink szerint már lassan két hete átadta az egyetem vezetésének az összegyűjtött anyagot, akkor úgy tűnt, a rektor pár napon belül dönt is az ügyben, azonban információink szerint az akták visszakerültek a dékánhoz, hogy újabb adatgyűjtéssel egészítse ki az eddig feltárt körülményeket.
A hallgatók közül, bár sokan kiálltak Gulyás mellett, többen az ügyet felkaroló parlamenti képviselőt is megkeresték azzal, hogy nekik is voltak a mostani panaszosok tapasztalataihoz hasonló „élményeik”. Ezeket a történeteket Szél Bernadett csatolta a szegedi rektornak küldött leveléhez. A rektor ezekhez csak annyit fűzött válaszában, hogy a vizsgálat elhúzódásának egyik oka éppen az, hogy azok tárgya feltehetően évekre nyúlik vissza. Több forrásunk is megerősítette, hogy egyre kényelmetlenebbé válik a Gulyás-ügy az egyetemi kollégák számára is.
Időközben egyre többen határolódtak el Gulyás László kijelentéseitől, akit március 15-én kitüntettek a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével. Első körben a kitüntetést átadó köztársasági elnök válaszolta a Népszavának, hogy ha valóban elhangzottak ezek a kijelentések, akkor az nem illeszthető bele az ő értékrendjébe.
Pár nappal később a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely határolódott el, egyúttal elnézést is kért Ádertől, mivel a kormány terjesztette fel a professzort a kitüntetésre, amit nem lehet visszavonni.
A hallgatók panasza után kerestük Gulyás Lászlót, de nem reagált megkeresésünkre. A szeged.hu-nak annyit írt, 25 éves egyetemi oktatói pályája során igyekezett magas színvonalon ellátni feladatait, előadásai népszerűek voltak a hallgatók körében. Tudomásunk szerint a professzor a kurzus után reagált a hallgatói panaszokra is, arról írt, hogy polgári konzervatív értékeket valló oktatóként visszautasítja, hogy a hallgatók megkérdőjelezzék az értékrendjét, akinek pedig a világnézete nem tetszik, az válasszon más kurzust, hiszen az egyetemen dolgoznak kommunista és liberális oktatók is.