Már tizenegy éve látványosan ellenáll a kormánypárt annak, hogy megismerhetőek legyenek a rendszerváltás előtti állambiztonsági iratok.
Egymást követő huszonharmadik alkalommal sem vették fel a parlamenti napirendre az LMP állambiztonsági nyilvánossággal kapcsolatos törvényjavaslatát. A Fidesz az egykori megfigyelteket és a korszak kutatóit csak igen korlátozott keretek között, vagy sehogy sem engedi a pártállami titkosszolgálatok iratainak közelébe – olvasható az e heti HVG-ben.
2010 óta alig került új dokumentum a szolgálatoktól az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába. A hírszerzéssel foglalkozó Információs Hivatal adott át 59 folyóméternyi paksamétát, a többi szolgálattól alig csurrant-cseppent valami. Márpedig a Kenedi János vezette bizottság 2008-ban jócskán talált olyan irategyütteseket, amelyeket szerintük a szolgálatok indokolatlanul tartottak vissza.
A Magyar Néphadsereg Vezérkara 2. csoportfőnökségének irataiból például csak másfél folyóméternyi irat került át a levéltárba. Pedig a témát kutató Borvendég Zsuzsanna szerint „úgy tűnik, hogy a nagyágyúk többsége mind a külkereskedelemben, mind a sajtóban ide volt bekötve”.
További részletek az e heti HVG-ben.