Kavecsánszki Ádámot, az alapítvány 28 éves eddigi főigazgatóját választotta a januárban lemondott Balog Zoltán utódául a Fidesz pártalapítványa – tudta meg a hvg.hu.
A református lelkészből politikussá lett korábbi emberierőforrás-miniszter annak 2003-as megalakulása óta, 17 éven át vezette a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítványt (SZPMA). Kuratóriumi elnöki posztjáról január elején mondott le, miután novemberben a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökévé választották. (Időközben nemcsak püspöki hivatalába iktatták be, de február közepén a magyar reformátusok első számú vezetőjévé, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnökévé is megválasztották.)
Bár az SZPMA kuratóriumi tagjait hivatalosan, az alapszabály szerint a Fidesz parlamenti képviselőcsoportja jelöli, mint a pártban minden, ez is a pártelnök döntése alapján történik, az új pártalapítványi vezető megtalálása pedig, ahogy megírtuk, nem kis fejtörést okozott Orbán Viktornak. A posztra tavaly december eleji brüsszeli botrányáig információink szerint Szájer József volt a legesélyesebb, de a történtek után értelemszerűen nem jöhetett szóba a konzervatív értékeken nyugvó alapítvány vezetőjeként.
Orbán Viktor ráadásul olyan, „aktív” alapítványi vezetőt akart, aki minden – vagy legalábbis majdnem minden – idejét és energiáját erre a munkára, vagyis a kormányzati ideológia belföldi és nemzetközi megalapozására és támogatására tudja fordítani. Emiatt nem lehetett például elnök az SZPMA kuratóriumában évek óta helyet foglaló Gulyás Gergely, és a szintén többek által javasolt Novák Katalin családügyi miniszter sem, noha a pártból, illetve az elnökségből mindkettőjüket többen támogatták volna. Korábban, úgy tudjuk, szóba került az uniós biztosként hoppon maradt Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszter is, de ő nem vállalta a felkérést.
A Fidesz alapítványánál 2017-től szervezési igazgatóként, 2020-tól megbízott főigazgatóként dolgozó Kavecsánszki Ádámról nem lelhető fel sokkal több információ az interneten annál, mint hogy 2012-ben érettségizett a sárospataki Árpád Vezér Gimnáziumban. LinkedIn-profilja szerint 2016-ban a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen diplomázott. 2014-ben az SZPMA, 2015-ben a Miniszterelnökség ösztöndíjasa volt.