Itthon Domány András 2021. március. 30. 20:31

Nem lesz népszavazás arról, hogy legyen-e építési tilalom a strandokon

Domány András
Szerzőnk Domány András

Több hónap csúszással tették közzé a határozatot.

A Kúria március 30-án közzétette, hogy négy hónapja jóváhagyott egy hét hónappal ezelőtti NVB-határozatot. Ezzel elutasították, hogy az MSZP aláírásokat gyűjtsön erről a népszavazási kérdésről: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a természetes tavak melletti köztulajdonban álló strandokra a 2020. augusztus 01. napján fennálló állapothoz képest építési és változtatási tilalmat rendeljen el?”

A szándék érthető: rengeteg vita van a Balaton, a Velencei és a Fertő-tó partján. A Nemzeti Választási Bizottság azonban megtagadta a kérdőív hitelesítését, vagyis a kezdeményezést nem lehetett elindítani. A testület egyebek közt arra hivatkozott, hogy a törvények a kormányt és az önkormányzatokat hatalmazzák fel az építési szabályozással, márpedig népszavazást csak az országgyűlés hatáskörébe tartozó ügyben lehet kiírni. Továbbá az MSZP a kérdőívet július 28-án nyújtotta be, benne az augusztus 1-i dátummal, noha nyilvánvaló volt, hogy az NVB addig meg se fogja azt tárgyalni. Ha így engedték volna meg az aláírásgyűjtést, az azt jelentette volna, hogy egy jónéhány hónappal későbbi esetleges népszavazáson egy korábbi állapot rögzítéséről döntöttek volna. Ez tiltott, mert visszamenőleges hatályú jogalkotás lenne.

Az NVB augusztus 24-én hozta meg a határozatát. Az MSZP fellebbezett, mert nem értett egyet az NVB érveivel, de ezt a Kúria elutasította. A döntés kelte 2020. december 1.

Ezt a Kúria 2021. március 16-i keltezéssel, de a Magyar Közlöny március 30-i számában tette közzé. Hogy a tájékoztatás miért késett hónapokat, arra nincs magyarázat.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.