Itthon hvg.hu 2021. március. 24. 07:34

A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint Orbán inasozása kiverte a biztosítékot a rezidenseknél

A szövetségi elnök, Báthori Gergő szerint a mostani helyzetben nem szerencsés ez a szófordulat.

A miniszterelnök múltkori rádióinterjúja kiverte a biztosítékot a rezidenseknél – mondta a Népszavának Báthori Gergő, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke. Emlékezetes: ez volt az a beszélgetés, melyben Orbán Viktor inasoknak nevezte a diplomás fiatal orvosokat, akik a napilap számításai szerint a kórházi Covid-ellátásban dolgozó orvosok 20 százalékát adják.

A Báthori Gergő elnökölte MRSZ szerint jelen helyzetben nem szerencsés ez a szófordulat, és különösen azért nem, mert a rezidens orvosok már a pandémia kezdete óta kiemelt szerepet visznek a járványügyi ellátásban. A szövetség elnöke szerint a rezidensek a szakterületüktől idegen környezetben, maximális erőbedobással, extra terhelés alatt álltak helyt.

Ilyen terhelés, és áldozatos munka mellett nem csoda a felháborodás”

– mondta Báthori Gergő.

Az elnök beszélt arról is, hogy a folyamatosan növekvő terhelés miatt előbb-utóbb minden osztályon eljön az a helyzet, hogy egyre szigorodó szempontrendszer alapján kell rangsorolni a különböző ellátási szinteken – például az intenzív osztályokon – a betegeket. Ehhez Báthori szerint szükség lenne hivatalos „központi iránymutatásra”, ugyanis nagy az egészségügyi személyzet fizikális és pszichés terhelése. Báthori Gergő hozzátette:

sajnos „vannak betegek, akiket nem lehet minden erőfeszítés ellenére sem megmenteni", ilyen esetekkel most már naponta találkoznak. “Nem szerencsés így kezdeni a rezidens éveket” – mondta az elnök.

Hirdetés
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.