Ismét változott az oltási terv, megkezdik egyes, a kritikus infrastruktúrába tartozó szolgáltatók dolgozóinak oltását is.
A járványügyi adatok szinte minden tekintetben szárnyalnak – mondta az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatóján Müller Cecília országos tiszti főorvos. 7587 az új fertőzöttek száma, 249 halálos áldozatot követelt a járvány, és 11 805 ember van kórházban – mondta az elmúlt 24 óra járványügyi adatait ismertetve Müller. Mindegyik szám nagyon magas, egyre emelkedő számoknak vagyunk tanúi – tette hozzá sajnálkozva.
Müller az ellátás még szervezettebbé tételével indokolta az egészségügy további központosításáról szóló kormányrendeletet, amely kedden jelent meg, és csütörtökön lép hatályba. Ennek lényege, hogy a kórházak szakmai irányítása alá vonják az önkormányzati járóbeteg szakellátást, és akár a háziorvosi ellátást is – részletezte a tiszti főorvos. Ennek úgy kell történnie – tette hozzá –, hogy a védőoltások beadása zavartalanul folytatódhasson. Müller ezután többször is elmondta, hogy a centralizálást egy nagyon hatékony dolognak tartja.
A járvány gyors terjedése miatt úgy döntött az operatív törzs, hogy egyes, kritikus infrastruktúrába tartozó szolgáltató vállalatok dolgozóinak oltását is megkezdik
– jelentette be ezután Müller. Ide tartozik a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) dolgozóinak oltása is. Szerdán megkezdődik az MVM Magyar Villamos Művek és a paksi atomerőmű munkatársainak beoltása is, de védőoltást kapnak a MÁV és a GYSEV dolgozói is. (A pedagógusokra, óvodai és bölcsődei dolgozókra most sem terjesztették ki az oltási programot.)
Az oltásokról szólva Müller azt hangsúlyozta, hogy a vakcina nem elégséges. Mindenkit arra kért, hogy lehetőségeihez mérten tegyen meg mindent azért, hogy ne kerüljön olyan állapotba, amelyben egészségügyi ellátásra szorul, mert nagyon leterhelt a rendszer. Elismételte azt is, hogy már a háziorvosok is felírhatják a favipiravir-gyógyszert.
Az első szállítmány Janssen-vakcina április második felében érkezhet Magyarországra
– mondta a hvg.hu kérdésére válaszul az országos tiszti főorvos. Azt azonban nem tudta megmondani, hogy a szállítmányban hány adag vakcina lesz. Az is elhangzott, hogy nem lehet még tudni, a frissen engedélyezett kínai és indiai vakcinák mikortól lesznek ténylegesen elérhetőek. A CanSino és a Covishield vakcináknak is ugyanazon az úton kell végigmennie Müller szerint, mint a többi, Magyarországon forgalomba kerülő védőoltásnak.
Kiss Róbert rendőr alezredes az elmúlt nap adatait ismertetve elmondta: 549 személy ellen intézkedtek a maszkviselési szabályok megsértése miatt, a kijárási korlátozások megsértése miatt 303 intézkedésre került sor, a vendéglátóhelyekre vonatkozó szabályok miatt nem kellett intézkedniük, de egy üzletettel szemben igen. 8477 hatósági házi karantént rendeltek el, jelenleg több mint 51 ezer ember van karanténban.
A hvg.hu hiába fordult az operatív törzshöz az alábbi kérdésekkel, ezekre nem érkezett válasz:
- Mikortól lehetne bevezetni az MKIK javaslatait a korlátozások megváltoztatásáról?
- A gyakorlatban, a betegek számára milyen változásokat okozhat a szakrendelők kórházi irányítás alá vonása?
- Mit gondol Müller Cecília arról, hogy Orbán Viktor inasoknak nevezte a rezidenseket?
- A készülő a Nemzeti Oltóanyaggyárban miért nem a legújabb, mRNS-en alapuló technológiáját fogják alkalmazni?