Az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóján azt kérték, a hosszú hétvégén se menjen senki semmiféle gyülekezésre.
A gyülekezési tilalomra és a távolságtartás fontosságára hívta fel a figyelmet Kiss Róbert rendőr alezredes az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóján. A közléssel valószínűleg arra utaltak, hogy a Mi Hazánk megmozdulást szervez március 15-re.
Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi főosztályának vezetője ezek után ismertette a pénteki járványadatokat, majd közölte, hogy
a koronavírus-fertőzöttek átlagéletkora jelenleg 46 év.
Arról is beszélt, hogy Magyarországon 4,36 millió adatot kötött le az Európában frissen engedélyezett Johnson&Johnson-vakcinából, amelyből a tervek szerint hamarosan Magyarországra is érkezik.
Az újságírói kérdésekre válaszolva Kiss Róbert elmondta: a rendőrség is tapasztalta, hogy a szigorúbb járványügyi intézkedések március 8-i bevezetése óta kiugróan magasak lettek a maszkhasználattal kapcsolatos szabályszegések, főleg a közterületeken.
Galgóczi arra a kérdésre, hogyan érdemes védekezni a koronavírus fertőzőképesebb új variánsai ellen, úgy válaszolt: a védekezési módszerek változatlanok, kerülni kell azokat a helyeket, ahol nem tudjuk betartani a távolságot, és figyelni kell a higiéniai szabályok betartására, a fertőtlenítőszerek használatára.
Kiss Róbert felhívta emlékeztetett, hogy szigorúbbak lettek a határátlépés szabályai is a személyforgalomban. A nem magyar állampolgárok továbbra sem utazhatnak be Magyarország területére, kivéve, ha hatósági határozat engedélyezi. Magyarok jöhetnek, de ha betegség jeleit mutatják, kijelölt karanténba, ha nem, akkor hatósági házikaranténba kell vonulniuk. Az ingázás szempontjából nincs változás: a határtól 30 kilométerről 24 óránál kevesebb időre lehet utazni kötelező karantén nélkül. Kiss azt kérte, mindenki tájékozódjon a szomszédos országok intézkedéseiről, mert azok nem ugyanazok, mint a mieink.
Galgóczi Ágnes az Oxfordi Egytem és az AstraZeneca közös fejlesztésű oltóanyagával kapcsolatos friss hírekről (Dániában, Norvégiában, Izlandon és korábban Ausztriában is leállították a vakcinák használatát, mert több ember szervezetében vérrögök jelentek meg az oltás után – a szerk.) elmondta:
Magyarország az Európai Gyógyszerügynökség véleményét tartja irányadónak, amely szerint az oxfordi vakcina hatékony, az oltás előnyei pedig meghaladják a kockázatokat.