Van, amit el lehet hallgatni, de nem érdemes.
Ami Amerikában játék, az idehaza tájékoztatáspolitika. Az amerikai játék neve Jeopardy, és úgy működik, hogy a versenyzők megkapják a választ, ebből ki kell találniuk, mi a kérdés.
A magyar tájékoztatáspolitika neve Kovács Zoltán, és úgy működik, mint például ezen a héten is. Az MTI csütörtök reggeli jelentése szerint „Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke ismét a magyar demokráciát becsmérelte, megsértve ezzel Magyarországot és a magyar embereket – írta a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár csütörtökön a Twitter-oldalán“.
Once again, @verajourova has denigrated democracy in Hungary, insulting our country and our people — and damaging the reputation of the Commission, which is to remain above politics. She has done this repeatedly, demonstrating that she is unfit for her office.
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) February 25, 2021
Hogy Kovács Zoltán mire válaszolt, azt az olvasónak kellene kitalálnia. Telefondzsóker nincs: amikor a hírekkel foglalkozó kollégáim csütörtökön délelőtt pár napot visszakerestek az MTI hírei között, nyomát sem találták az alelnök szerdai szavainak. A keresés persze csak jelképes volt: Jourová véleményét a beteg magyar demokráciáról nem sokkal korábban már ismertettük a hvg.hu-n.
Szerencsére a magyar emberek az MTI nélkül is több forrásból tájékozódhatnak akár Jourová nézeteiről, akár más fejleményekről. A mostani eset ugyanis egyáltalán nem példa nélküli: az uniós történéseket a hírügynökség olvasói rendszeresen a fideszes reakcióból ismerhetik meg, de például Demeter Szilárd elhíresült, Sorost a holokauszthoz hasonlító írásáról az MTI egyáltalán nem számolt be, csupán azt, hogy a botrány nyomán visszavonta azt.
Vera Jourová
Észak-Koreán kívül alig akad hely a Földön, ahonnan ki lehet zárni a külvilág híreit (és Észak-Koreában is repedezik már egy picit a szigetelés). Akkor hát miért?
Talán hagyományőrzés? Az ilyen stílusú propaganda Magyarországon is divatban volt, de erre már csak az öregek emlékezhetnek. Újságírói körökben már a 70-es, 80-as években is elrettentő példaként idézték a legendát, amely szerint a Magyar Rádióban a 70-es évek elején így szólt az első hír a lengyelországi megmozdulásokról (amikor is a munkáshatalom fegyverrel fordult a tüntető munkások ellen):
A lengyel tengermelléki városokban helyreállt a rend.
Az eltitkolt kérdésre adott nyilvános sajtóválasz mégsem ment ki teljesen a divatból. A legemlékezetesebb és alighanem legbotrányosabb eset az 1983-as Csoóri–Hajdú ügy volt. Csoóri Sándor egy Amerikában megjelent könyvhöz (Duray Miklós Kutyaszorító című önéletrajzához) írt előszót. Ez idehaza nem jelent meg, de a pártközpont megbízásából Hajdú János – egy mindaddig népszerű újságíró – az ÉS hasábjain támadta meg a szocializmusellenesnek minősített Csoórit, aki ráadásul publikálási tilalom alatt állt, így még csak nem is válaszolhatott.
Csoóri Sándor és Hajdú János
Kovács Zoltán és a MTI módszere engem leginkább arra emlékeztet, amit a 80-as évek végén tudósítóként tapasztaltam az NDK-ban. Ott azért volt más a helyzet, mint a többi testvéri országban, mert a nyugatnémet tévé szinte az összes keletnémet vidéken fogható volt (leszámítva néhány területet, köztük a „mit sem sejtők völgyét“ Drezda környékén).
Honeckerék tájékoztatáspolitikája gyakran alkalmazta azt az akkor és most is érthetetlen fogást, hogy a nyugati híradókban elhangzottakat ismertnek feltételezve az NDK-sajtó csak hozzátette a magáét ahhoz, amit addigra az érdeklődőbb tömegek úgyis tudtak. Valami ilyesmit játszott most el az MTI is:
amit ők mondanak, azt úgyis megtaláljátok máshol, ha akarjátok. Mi pedig a mi követőinknek elmondjuk, amit mi akarunk és amit szerintünk ők is akarnak.
Erich Honecker, Gustav Husak és Kádár János
A Honecker-éra vége felé már az történt, hogy a nyugati tévéműsor elosztására, főképp az említett „mit sem sejtők völgyében“, elszaporodtak az antennaközösségek (a későbbi kábeltévé-hálózatok elődei), és a hivatalosság többnyire eltűrte őket. Nyilván más körülmények között, de mégis talán kissé ahhoz hasonlóan, ahogyan napjainkban a frekvenciájától megfosztott Klubrádió hallgatását segítik lelkes aktivisták.
Ezért kérünk titeket, olvasóinkat, hogy tartsatok ki mellettünk, támogassatok bennünket, csatlakozzatok pártolói tagságunkhoz, illetve újítsátok meg azt!
Mi pedig azt ígérjük, hogy továbbra is minden körülmények között a tőlünk telhető legtöbbet nyújtjuk a számotokra!