Itthon hvg.hu 2021. január. 24. 19:15

Nem jellemző Európában a magyar kormányzati titkolózás a járvánnyal kapcsolatban

Az RTL Híradója példákat is hoz arra, máshol hogyan tájékoztatják a közvéleményt a kormány tagjai.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az egészségügyi védekezést is nehezíti az, hogy Magyarországon nem megfelelő a tájékoztatás a koronavírussal kapcsolatban – állapította meg Szakmány Tamás Walesben élő magyar orvosra hivatkozva az RTL Klub Híradó riportja. A csatorna felidézi: Magyarországon az Operatív törzs napi tájékoztatóján vagy a kormányülések után tartott Kormányinfón a kérdések egy részét nem, vagy nem olyan formában teszik fel, ahogy a médium(ok) előre írásban leírhatták. Így például a járvány kezdete óta nem adnak felvilágosítást sem az újságíróknak arról, hányan haltak meg az egyes kórházakban koronavírus következtében, sőt, a statisztikai adatok egy része még az orvosok számára sem elérhető.

Szakmány a HVG-nek, majd az RTL-nek is arról beszélt korábban, nagyban segít az ellátás tervezésében az, hogy az adatok ott bárki számára elérhetőek. Az orvos hetilapunknak így jellemezte a magyarországi, adathiányos helyzetet:

Ha ebből kellene dolgoznom, az olyan volna, mintha kikapcsolnák a pilóta műszereit, és azt mondanák neki, hogy a lenti fénysorok valamelyike a leszállópálya, bizonyára megtalálod a megfelelőt.

Az RTL arra is hoz példákat, hogy az újságírók tájékoztatásában mennyire elmarad Magyarország. Ausztriában Sebastian Kurz kancellár plexifal mögött ugyan, de rendszeresen kiáll az újságírók elé, Ukrajnában ugyan online tart mindennap sajtótájékoztatót az egészségügyi miniszter, de ad interjút is, Horvátországban és Szlovákiában is, még ha feltételekkel is, de újságírók is jelen lehetnek a tájékoztatókon.

További részletek az RTL Klub riportjában:

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.