Itthon hvg.hu 2021. január. 20. 08:14

Elhanyagolható a nyelvvizsgacsalások száma Magyarországon

Az 2019–2020-as tanévben 82 684-ből mindössze 12-en vétettek a szabályok ellen.

Az utóbbi öt évben átlagosan 10 fő körül volt azoknak a nyelvvizsgázóknak a száma, akik felfüggesztéssel járó vizsgacsalás miatt kerültek a rendszerbe – írta az Eduline, a HVG oktatási szakportálja az Oktatási Hivatal közhiteles nyelvvizsga-nyilvántartásából kikért adatok alapján.

Míg a 2014–2015-ös évben 8-an, egy évvel később 12-en, a 2016–2017-es évben pedig 6 esetben jelentettek be olyan súlyú szabálytalanságot, vizsgacsalást, amely az adott nyelvvizsga felfüggesztését vonta maga után.

A tavalyi évben 12 csalás történt a nyelvvizsgákon, többsége angolból középfokon történt.

A nyelvvizsgacsalások száma, az összes vizsgázószámhoz képest nézve nagyon alacsonynak mondható.

Bár tavaly rekordkevesen vizsgáztak (összesen 82 684-en) a 12 vizsgacsalás még így is elhanyagolható arány.

Az Eduline megnézte, hogy valóban ennyien csalnak-e a vizsgákon. A nyáron bevezetett online nyelvvizsgarendszer sokáig azt a visszahangot keltette a vizsgázók és a laikusok körében, hogy az otthoni vizsgán extrakönnyű csalni, hiszen "senki sem látja". Ez azonban nincs így a portál szerint, az otthoni online vizsgákra még szigorúbb óvintézkedések vonatkoznak, a szabályozás ebben nagyon részletes és következetes.

Két kamera is kötelezően rögzíti a vizsgázó tevékenységét és környezetét, hangfelvétellel együtt. A rendszer rögzíti az egérmozgást, a billentyűzet használatát és a vizsga teljes ideje alatt élő operátor követi figyelemmel a vizsgázókat. Ha probléma merül fel valakinél, másik kolléga veszi át a feladatot. Így a hagyományos, tantermi vizsgáknál is nehezebb az otthoni vizsgán csalással próbálkozni.

Ennél valamivel nyilván többen próbálkoznak. Az az igazság, hogy nem minden esetben jutnak el a csalások az Oktatási Hivatalhoz. A szabály az, hogy amikor vizsgacsalást tapasztalunk, akkor azt le kell jelenteni, ilyenkor a vizsgázó az OH „feketelistájára” kerül és a jövőben a többi központ is figyel rá, ha ismét vizsgázni megy"

– mondta el Rozgonyi Zoltán, az Euroexam International hazai központjának vezetője.

A vizsgaközpont vezetője elmondta, hogy főként a már egyetemet befejezett, fiatal felnőttek (jobbára 30-as, 40-es korosztály) körében van jelen a csalás. A szakember szerint a legtipikusabb csalási forma a bérvizsgázás. Ez viszont komoly szervezést, felkészültséget igényel, nem beszélve mindennek az anyagi vonzatáról.

"Egy bérvizsgának nagyon borsos ára van, hiszen komoly következményei lehetnek annak, ha valakit tetten érnek egy hamis igazolvánnyal. A vizsgaközpontok azonban, ilyen esetekben tudják, kiknek kell a személyazonosságát kétszer is megnézni" – állítja Rozgonyi Zoltán.

További részleteket az Eduline cikkében olvashat.

Hirdetés