Több száz kárpátaljai magyar pályázatát utasították el arra hivatkozva, hogy a pályázó a magyar nemzetpolitika céljaival nem összeegyeztethető tevékenységet folytat. Csakhogy ilyen feltételt a pályázatban nem találni.
Több mint 100 magyar iskolában oktató tanár, egészségügyben, közművelődésben dolgozó kárpátaljai magyar pályázatát is elutasította a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Jótékonysági Alapítványa arra hivatkozva, hogy tevékenységük nem összeegyeztethető a magyar nemzetpolitika céljaival, holott a pályázati kiírásban semmi ilyesmiről nem volt szó – írja a Népszava.
A magyar kormány 2015 óta a Bethlen Gábor Alapon keresztül hirdeti meg a kárpátaljai szociális programját, amelynek keretében évi egyszeri anyagi segítségben részesülnek az Ukrajnában magyar nyelven oktató pedagógusok, a magyar nyelvű kulturális élet szereplői, egészségügyi dolgozók és a magyar egyházak lelkészei, de a kör tavaly a gyermekotthonokban dolgozókkal, illetve a sportegyesületekben, sportiskolában tevékenykedő oktatókkal, edzőkkel bővült.
A pályázatot 2020-ban 2,56 milliárd forintos keretösszeggel hirdette meg a budapesti Bethlen Gábor Alap, amelyet a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség bonyolít le. A Népszava szerint olyan kárpátaljai magyarok pályázatát utasították el, akik a kiírás alapján jogosultak lettek volna a támogatásra. Sok elutasított a közösségi médiában kezdte nyilvánosságra hozni az indoklást, amely szerint a magyar nemzetpolitika céljaival nem összeegyeztethető tevékenységet folytat, holott a Bethlen Gábor Alapkezelő által közzétett felhívás alapján csak a magyar nyelv és kultúra ápolása a kritérium.
A Népszava korábban hiába érdeklődött az elutasítások miatt, illetve a nemzetpolitikai célokat illetően mind Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettesnél és sajtóosztályánál, mind pedig a KMKSZ-nél. A hvg.hu a Bethlen Gábor Alap munkatársait kereste meg, ha reagálnak, a cikket frissítjük.
Megtört a lendület: a kormány csak a tervezett pénz dupláját tolta ki határon túlra
Az országgyűlési választás utáni évben csökkent a Bethlen Gábor Alapon keresztül határon túlra juttatott állami támogatások összege, bár még így is 60 milliárd lett. A külügyminisztérium saját támogatásaival együtt majdnem 100 milliárd ment határon túlra, és akadnak még ismeretlen tételek a költségvetésben.