Itthon hvg.hu 2020. december. 16. 15:46

Kemenesi: Nem tudjuk, biztonsággal látogathatja-e az a rokonait, aki már volt koronavírusos

Ugyan valóban fél éves immunitást jelenthet, ha valaki átesett a koronavíruson, azonban Kemenesi Gábor szerint nem lehet ennyire leegyszerűsíteni a kérdést.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A virológus Kemenesi Gábor a Facebookon reagált Szlávik János infektológus szavaira, aki szerint csak azok karácsonyozhatnak biztonságban, akik már átestek a fertőzésen. Ez Kemenesi szerint nem feltétlenül igaz. (A virológus nem említi Szlávik nevét, de a bejegyzés minden bizonnyal neki, illetve az általa mondottaknak szól.)

Szlávik arra hivatkozott, hogy azok, akik átestek a fertőzésen, körülbelül fél évig védettséget élveznek, ezért ők biztonsággal meglátogathatják az ismerőseiket. A 6 hónapos védettséget Kemenesi is elismeri, de a tudományos vizsgálatok alapján szerinte nem lehet ennyire leegyszerűsíteni a dolgot.

“Az immunitás gyakorlati működését leginkább egy skálán lehet elképzelni, melynek legkedvezőbb foka az úgynevezett sterilizáló immunitás: ekkor el sem kaphatjuk többé a vírust, így tovább sem adhatjuk. Előfordulhat, hogy elkaphatjuk újra, de enyhe vagy tünetmentes fertőzésként vészeljük át, úgy, hogy tovább sem tudjuk adni” – magyarázta a Facebookon a szakértő.

Kemenesi Gábor ugyanakkor hozzátette, hogy a skálán “természetesen szerepelnek más fokozatok is, így a jelenlegi tudományos ismeretek alapján és a rendkívül kevés újrafertőződési esemény alapos megfigyelése alapján” a válasz egyelőre inkább az,

hogy nem tudjuk, biztonsággal látogathatja-e az a rokonait, aki már volt koronavírusos.

Ugyanis, írja a virológus, “könnyen előfordulhat, hogy az immunitásunk kedvező lefolyású újrafertőződést eredményez, de megengedi a vírus továbbadását, tehát fertőzhetünk ismét”.

Kemenesi Gábor: Egy új vírust nem szabad póráz nélkül elengedni

Vakcina nélkül gyakorlatilag nulla az esélye, hogy a világból eltűnjön a koronavírus - mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Kemenesi Gábor virológus. A Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, a Szentágothai János Kutatóközpont munkatársa - aki a Koronavírus Kutató Akciócsoportnak is tagja - a járványügyi védekezésről úgy fogalmazott: most füstöl az avar, de ha lazul a figyelem, leéghet az erdő.

A helyzetet nehezíti, hogy több kérdésre még mindig nincs konkrét válasz, például arra, hogy hogyan ismerjük fel az újrafertőzötteket. “Könnyen lehet, hogy a betegséggel járó, így látható eseményeket ismerte csupán fel a tudomány és a legtöbb esemény tünetmentes maradhatott” – írta a Kemenesi Gábor. Az sem egyértelmű szerinte, hogy mennyire gyakori az újrafertőződés, és hogy van-e szerepük az újrafertőzötteknek a betegség továbbadásában.

“Így egyelőre az Európai Járványmegelőzési Központ, az Amerikai Járványmegelőzési Központ és minden más szakmai szervezete ajánlása is a következő: mindenki, tekintet nélkül a korábbi fertőzésére, azonos elővigyázatossági lépéseket kell, hogy tegyen” – írta a virológus a Facebookon.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.