Itthon hvg.hu 2020. november. 26. 13:20

Operatív törzs: nincs rangsor, logisztikai alapon tesztelnek az iskolákban

A vírus jelen van az iskolákban, a tanítás egyre nehezebb a kiesők miatt.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Válaszolt az operatív törzs a hvg.hu kérdésére az oktatási intézményekben folytatott koronavírus-tesztelésről. A hvg.hu azután tette fel kérdését, hogy több önkormányzat jelezte, hozzájuk még nem jutottak el a tesztelőbrigádok. Arra voltunk kíváncsiak, hogy rangsorolták-e valamilyen szempontból az intézményeket, és ha igen, milyen adatok alapján.

A törzs válasza szerint a tesztelés jelenleg is zajlik még minden megyében, és minden iskolába, óvodába és bölcsődébe el fognak jutni. A csapatok mozgását nem rangsor határozza meg, hanem elsősorban logisztikai szempontok.

A budapesti önkormányzatok közül többen írták, hogy az állami tesztelés mellett folyik a saját forrásokból indított tesztprogramjuk is.

Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület polgármestere a Facebookon azt írta, csütörtökön véget ért náluk az óvodai és iskolai dolgozók első tesztelése. A legtöbben vállalták a tesztet, összesen 18 pozitív eredmény volt, ami 3%-ot jelent. Újpesten két óvodában találtak egy fertőzöttet, egy intézményben pedig négyet. Terézvárosban pénteken tesztelnek majd.

A vírus ott van az iskolákban

A hvg.hu megkapta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezettől a hozzájuk befutó információkat. Ezekben szerepel olyan kisváros, ahol az általános iskola 70 pedagógusából 35-öt teszteltek, és tíz fertőzöttet találtak. Akad olyan, ahol voltak pozitív esetek, de semmilyen intézkedés nem történt, az oktatás folyik tovább. Többen kifogásolják, hogy a technikai személyzetet nem vizsgálják. Sok helyen már a teszt előtt is több tanár hiányzott, nem mindig tisztázott, milyen betegség miatt. A helyettesítés, a munka megszervezése egyre nehezebb. Ugyanakkor vannak intézmények, ahol mindenki negatívnak bizonyult. A tesztelést a legtöbben profinak, jól szervezettnek írják le.

Mint a hvg.hu mai cikkéből kiderül, a teszt megtagadásának sokszor a táppénz az oka: amennyiben egy tanár nem tudja bizonyítani, hogy munkahelyi fertőzés áldozata, akkor a fizetése 60 százalékát kaphatja meg a karantén ideje alatt.

Hirdetés