Itthon hvg.hu 2020. november. 10. 22:31

Itt a kormányrendelet: esti kijárási tilalom, néhol közterületen is kötelező maszk, a gyógyszertárak és benzinkutak nem zárnak 19 órakor

Munkavégzés miatt lehet mentesülni az este 8-tól reggel 5-ig tartó kijárási tilalom alól, azonban ezt igazolni kell. Minden szabály egy helyen.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Miután kedden a Parlament elfogadta a koronavírus-világjárvány második hulláma elleni védekezésről szóló törvényt (amivel a kormányt felhatalmazta rendeleti kormányzásra 90 napra), a kormány 30 napra szigorú korlátozásokat vezetett be, amelyek szerda 0 órától életbe is lépnek.

A rendelet értelmében:

Este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lép életbe, mindenkinek haza kell érnie este 8 óráig.

Íme a kivételek, amire hivatkozva kint lehet lenni este 8 és hajnal öt között:

  • egészségkárodással, életveszéllyel fenyegető helyzet,
  • munkavégzés (ideértve az oda és hazautat),
  • és kutyasétáltatás miatt kint lehet lenni az utcán, de utóbbi esetben a lakhely/szálláshely 500 méteres körzetében kell maradni. A kutyafuttatók bezárásáról az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek.

Mentességet kaptak a profi sportolók is, ha meccsük vagy edzésük van. A munkát, illetve a sportot okirattal kell igazolni.

Az M1-nek adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök váratlanul bejelentette, közterületen is kötelező lesz a maszkhasználat. A rendeletből kiderült, a 10 000 főnél nagyobb település "egyes közterületein" tette kötelezővé ezt a kormány azzal, hogy a területeket a polgármestereknek kell kijelölniük. Ez egy plusz szabály, továbbra is kell maszkot hordani ott, ahol eddig is elő volt írva (például üzletben, tömegközlekedési eszközön).

Orbán: jelenleg 50 százalék az esélye, hogy kitart az egészségügy

"Ha így mennek tovább a dolgok, akkor ötven százalék esélye van annak, hogy a kórházakban el tudjuk látni a betegeket. Nem lehetett tovább várni a döntéseket most kellett meghozni" - mondta a miniszterelnök az M1-en.

Sportoláskor, parkban, zöldterületen nem kötelező viselni.

Az üzletek – a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével – este 7 óráig maradhatnak nyitva, és utána a kijárási tilalom lejártával, tehát leghamarabb reggel 5 órakor nyithatnak ki. A rendeletben nem említett szolgáltatók és szolgáltatások (például fodrász, masszőr, személyi edző) a szokott rendben működhetnek a kijárási tilalom szabályai mellett.

Indokolt esetben a középiskolások bejárhatnak

A középiskolákban a 9. osztálytól átállnak digitális oktatásra, a kollégiumok az igazgatók döntése szerint működnek, bár Maruzsa Zoltán oktatásért felelős államtitkár kedden arról beszélt, a diákoknak szombatig ki kell költözniük, csak egyedi méltányossággal maradhatnak. Kásler Miklós miniszter a rendelet megjelenése előtt közölte az igazgatókkal, hogy a rendelet visszavonásáig nem rendezhetnek szalagavatókat, az őszi érettségit megtartják.

A tavaszhoz képest változás, hogy szükség esetén a középiskolákban lehet tartani egyéni vagy kiscsoportos konzultációkat, és a pedagógusok az iskolából is dolgozhatnak, ha szükséges.

A bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig a megszokott rend szerint nyitva tartanak (a hőmérsékletmérés például továbbra is kötelező),

a speciális intézményi védelmi intézkedéseket az igazgató határozza meg.

Az kérdés, mennyire kapnak szabad kezet az igazgatók, például az általános iskolában tanító krónikus beteg vagy más okból veszélyeztetett tanárok taníthatnak-e az igazgató döntése alapján otthonról.

Az egyetemek, főiskolák is digitális oktatásra állnak át. A felsőoktatási intézmények kollégiumai bezárnak, ez alól kivételeket a rektor állapíthat meg.

Orbán Viktor hétfőn bejelentette, hogy a kórházak, iskolák, óvodák, bölcsődék dolgozóit hetente tesztelni kell, új elemként ezt kiterjesztették a szociális intézményben dolgozókra is.

Tilos, tilos, tilos

Tilos a gyülekezés, nem lehet rendezvényeket sem tartani, ideértve a kulturális eseményeket és a karácsonyi vásárokat. Be kell zárni a mozikat, színházakat, cirkuszt, az edzőtermeket, fedett uszodákat, jégpályákat (a versenyszerűen sportolók használhatják az utóbbi hármat), fürdőket, állatkerteket, vadasparkokat, kaland- és vidámparkokat és a játszóházakat, múzeumokat, könyvtárakat.

Egyénileg lehet szabadtéren sportolni, a sportpályákon is (a rendelet szerint különösen a futás, gyaloglás, kerékpározás megengedett), viszont amatőr szinten tilos focizni, jégkorongozni, kézilabdázni, kosarazni vagy röplabdázni (vagyis bármilyen csapatsportot végezni).

Magán és családi rendezvényen 10 ember lehet, az esküvőre a házasulandókon kívül a tanúk és a szűk család mehet, lakodalmat nem tarthatnak. Temetésen legfeljebb 50 ember vehet részt. Vallási szertartást lehet tartani, de a kormány kéri, tartsák be az általános szabályokat ott is.

Az étteremben csak annyi ideig lehet vendég, míg átveszi az ételt. A kormány könnyített az éttermi és napi fogyasztási cikkekre vonatkozó házhozszállítási szabályokon, így abba a taxisok is beszállhatnak. Az üzemi étkezdék nyitva tarthatnak.

A szállodák turistákat nem fogadhatnak, csak üzleti, gazdasági vagy oktatási célból lehet megszállni.

Szigorúak a büntetések

A rendelet által felsorolt intézkedések betartását a rendőrség mellett a honvédség is ellenőrizni fogja, egyes esetekben 100 ezertől 1 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak, de akár egy évre be is zárathatják a helyet. Ezt egyébként, ha többször ellenőriznek – akár ugyanaznap - és ugyancsak szabályt sért a vállalkozás, akkor többször is büntethetik. Kivétel ez alól, ha az üzemeltető felszólította távozásra a maszkszabályt be nem tartó személyt, ha pedig ez nem volt elég, akkor ő hívta a rendőröket. A kiszabott bírság ellen nem lehet fellebbezni, 15 napon belül ki kell fizetni.

A szabálysértőnek legalább 5 ezer forintjába fog kerülni a figyelmetlensége, de súlyosabb esetben akár félmillió forintos bírságot is kiszabhatnak rá. Ha a helyszínen akarja rendezni az ügyet, akkor az 5-150 ezer forintjába fog kerülni, ha többszörösen visszaeső, akkor akár 200 ezer forintjába is.

Itt vannak az adókedvezményre vonatkozó szabályok:

A Kormány a koronavírus világjárvány egészségügyi és nemzetgazdasági hatásainak egyidejű kezelése, az emberi életek védelme és a munkahelyek megőrzése érdekében egyetért adókedvezmények biztosításával, a szálláshely-szolgáltatók foglalásaik kieséséből származó költségeinek megtérítésével és bértámogatások nyújtásával – ezzel a bevezetővel kezdődik a gazdaságvédelmi intézkedésekről szóló rész a közlönyben.

Első lépésként több adókedvezményt kapnak többek közt a vendéglátó cégek, a mozik, az előadó művészek, sportegyesületek és múzeumok, nekik november hónapra nem kell szochót, illetve szakképzési hozzájárulást fizetniük a dolgozóik után. Ezen felül arról is döntött a kormány, hogy novemberben a kisadózó cégeknek adókötelezettségük megállapításánál a fizetéseket és egyéb személyi jellegű kifizetéseket nem kell beleszámolniuk a kisvállalati adóalapjukba. Ez viszont csak akkor érvényes, ha az alább felsoroltak között van a főtevékenységük, és az elmúlt félévben a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30 százaléka ilyen tevékenységből származott a kisvállalkozásnak.

A cégek listája:

  • Éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610) tevékenységet,
  • Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621) tevékenységet,
  • Italszolgáltatás (TEÁOR 5630) tevékenységet,
  • Filmvetítés (TEÁOR 5914) tevékenységet,
  • Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230) tevékenységet,
  • Sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551) tevékenységet,
  • Előadó-művészet (TEÁOR 9001) tevékenységet,
  • Előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002) tevékenységet,
  • Művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004) tevékenységet,
  • Múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102) tevékenységet,
  • Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104) tevékenységet,
  • Sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311) tevékenységet,
  • Sportegyesületi tevékenységet (TEÁOR 9312),
  • Testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313) tevékenységet,
  • Egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319) tevékenységet,
  • Vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321) tevékenységet,
  • Fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604) tevékenységet, vagy
  • M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenységet (TEÁOR 9329) végző vállalkozás.

Az nem meglepő, hogy a támogatásnak most is az a feltétele, hogy a cég továbbra is fizesse a dolgozók fizetését és ne bocsásson el senkit.

A felsorolt cégek számára bértámogatás is nyújtható, mégpedig 50 százalékos, amennyiben a szokásos feltételeket teljesíti: nem rúgja ki a támogatásban részesülő személyt és kifizeti a bérét – ez utóbbi azért is fontos, mert a támogatást csak utólag utalják, tehát a vállalkozásoknak meg kell előlegezniük az összeget.

Az igényeket a kormányhivatalokhoz kell benyújtani, amely csak novemberre vonatkozhat, illetve az is ígérik, hogy 8 napon belül elbírálják a kérvényt.

A közlöny megerősíti azt a korábban beharangozott hírt, miszerint a szálláshelyek visszakapják a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba november 8-ig regisztrált foglalások után számított nettó bevétel 80 százalékát, ha a foglalások a következő 30 napos időszakra vonatkoznak.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.