Úgy vélik, a szülőknek inkább kérniük kellene az óvódavezetőtől és az igazgatóktól, hogy igazolják a gyerekek hiányzását.
Felhívást intézett a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a szülőkhöz, amelyben azt kérik tőlük, hogy ne küldjék óvodába, iskolába a gyermekeiket.
Mint írják, sok levelet kapnak a szülőktől, hogy féltik a gyermekeiket, mert nem megfelelő a távolságtartás, illetve nem mindenhol biztosítható a tanulócsoportok elkülönítése, továbbá az esetek túlnyomó többségében nincs, vagy csak megkésve végeznek tesztelést.
Hozzáteszik, ez nem azt jelenti, hogy pánikra, inkább megoldásokra van szükség, amely a kormány és az oktatásirányítás felelőssége, ám jelenleg szerintük lépéskényszerben vannak a szülők.
A felhívásban azt írják, természetesen nem minden család tudja megoldani, hogy ne küldje óvodába, iskolába a gyermekét, főleg, ahol csak az egyetlen kenyérkereső tudna otthon maradni a gyermekkel, azonban úgy vélik, most az a legjobb megoldás, hogy aki teheti, az ne küldje a gyerekeket iskolába, óvodába. Hozzáteszik, a házirendek és a helyi járványügyi protokollok alapján az óvodavezető és az igazgató rendelkezhet a gyermekek, tanulók mulasztásának igazolásáról, ezért a szülőknek azt javasolják, kérjék meg őket arra, hogy igazolják a hiányzást.
Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, a Kossuth Rádióban beszélt arról, hogy már csak 700 magyar településen nincs jelen a járvány, 98 óvodát zártak be, 7 iskolában szünet van (a digitális oktatást sem tudták megszervezni), 23 iskolában távoktatás van, 78 iskolában pedig vegyes oktatás zajlik. "Megpróbáljuk nem bezárni az iskolákat, ameddig csak lehet. 7 hét van hátra a szünetig, addig kellene kibírni" - mondta. Orbán szerint a középiskolások akkor sem maradnának otthon, ha átállnának digitális oktatásra, ezért a kérdés az, mi a nagyobb kockázat: ha kontroll alatt vannak bent az iskolában, vagy ha nem mennek be, aztán lesz, ami lesz.
"Na, ez az asztal is kiesett" - terjed a vírus a tanárok között, de a védelmük nem garantált
Bár a minisztérium szerint az iskolák esetében sikerült elkerülni, hogy fertőzési gócpontokká váljanak, ez nem tűnik elegendőnek ahhoz, hogy csökkentsék a tanárok veszélyeztetettségét. Miközben több koronavírusban elhunyt pedagógusról érkezett hír, a kormány nem mutat hajlandóságot, hogy nagyobb önállóságot adjon az iskoláknak arra, hogy szünettel, távoktatással vagy más tanrendet érintő módszerrel óvják meg saját pedagógusaikat.