A CÖF-nek nyújtott támogatás dokumentációját a visszaélésszerű adatigénylők ellen hozott törvénymódosításra hivatkozva nem adja ki a lottótársaság.
Az Átlátszó bejelentette, beperlik a Szerencsejáték Zrt., hogy kiderüljön, az mire adott 170 millió forintos támogatást a Civil Összefogás Közhasznú Alapítványnak (CÖKA). Utóbbi alapítvány áll a békemeneteket is szervező Civil Összefogás Fórum (CÖF) mögött.
Az állami lottótársaság támogatásokat osztó leánycége, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. két alkalommal is adott pénzt a CÖKA-nak: 2018 végén 70 millió forintot, idén júniusban pedig újabb 100 milliót. A kormánypárti szervezet honlapja és hírlevelei alapján írja az Átlátszó, hogy a pénzért cserébe a Szerencsejáték Zrt. logójának megjelenítését várták.
Az Átlátszó közérdekű adatigényléssel akarta megszerezni a lottótársaság CÖKA-val kötött szerződéseit, az azokhoz kapcsolódó támogatási kérelmet és az odaítélésről szóló döntést, valamint a CÖF beszámolóit és teljesítési igazolásait a pénz felhasználásáról. A Szerencsejáték Zrt. leánycége a második adatigénylésükre küldött végül választ, de abból
üzleti titokra hivatkozva kitakarták, mire kapta a pénzt a CÖF alapítványa.
A teljesítési igazolásokat és beszámolókat arra hivatkozva nem küldték meg, hogy szerintük ez tételes, átfogó, számlaszintű ellenőrzés lenne, amit az információs törvény egyik rendelkezése alapján nem kell teljesíteniük. Az Átlátszó szerint ez az a rendelkezés, amit 2013-ban a nemzeti dohányboltokról érdeklődő "visszaélésszerű adatigénylők" ellen hozott a kormány.
Nem értenek egyet a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. érveivel – írja az Átlátszó –, ezért a bírósághoz fordunak a 170 millió forintnyi támogatás irataiért.
A kormány egyre inkább bevásárolja magát kedvenc civil szervezeteibe
Hét év alatt a triplájára emelkedtek Magyarországon a civil szervezetek bevételei, de az állami támogatások döntő része az Orbán-kormány kedvenc csoportosulásainak és a népesedéspolitikával foglalkozó egyesületeknek megy.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel