Jelentősen mérsékelik a központi kormányzati ünnepségeket, és erre kérik az önkormányzatokat is.
Müller Cecília országos tiszti főorvos szokásos módon a napi adatokkal kezdte az operatív törzs napi sajtótájékoztatót: 27 beteg hunyt el és 920 új fertőzöttet találtak. Kiemelte, hogy sajnos ismét magas az elhunytak száma, de hozzátette, hogy továbbra is az idősebb korúak és a krónikus betegek a legveszélyeztetettebbek.
Öt főnél állapítottak meg tüdőgyulladást közvetlen halálokként, az elhunytak felénél pedig szív- és érrendszeri betegség volt a háttétben. Anyagcsere- és daganatos betegek is voltak az elhunytak között. Müller szerint ezért a krónikus betegek feltétlenül keressék a kezelőorvosukat vagy a háziorvosukat, mert életbevágó, hogy ezeket a betegségeket karbantartsák.
Az elhunytak száma 1023 főre emelkedett, 1580 főt ápolnak kórházban és 156-an vannak lélegeztetőgépen.
Hozzátette azt is, hogy a héten minden praxisba megérkezik az influenza elleni védőoltás.
Csak zászlófelvonás lesz
A tiszti főorvos megerősítette, hogy az október 23-ai központ ünnepségeket jelentősen mérsékelik, hogy nagy tömegek ne verődjenek össze. A zászlófelvonáson és a Magyar Becsületrend átadásán kívül központilag más rendezvényt nem szerveznek, és erre kérik a területi és önkormányzati szervezeteket is – mondta.
Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár az operatív törzs tájékoztatójával egy időben az MTI-vel azt közölte: a zászlót katonai tiszteletadással a budapesti Kossuth téren jövő pénteken 9 órakor vonják fel.
Október 22-én, csütörtökön a Külgazdasági és Külügyminisztérium épületén látványos fényfestés lesz, október 22. és november 4. között pedig "Emlékképek 1956 – Városi kiállítás" címen a főváros ikonikus helyszínein korabeli fotók emlékeztetnek az eseményekre.
Az államtitkár szintén arra kéri az állami szerveket és az önkormányzatokat, hogy a programok szervezésekor ezt tartsák irányadónak, és kerüljék a sok embert mozgató rendezvényeket.
A magántesztek is bekerülnek a statisztikába
A tiszti főorvos a magyar gyártású remdesivir nevű gyógyszerre is kitért, melynek már több kórházban megkezdődött a klinikai vizsgálata:
Újságírói kérdésekre válaszolva Müller Cecília elmondta, Magyarországon eddig pár olyan esetet regisztráltak, amikor állapotos édesanya koronavírus-fertőzött lett. Ennek viszont nincs hatása a magzatra és a szoptatás sem veszélyezteti a kisbabákat. Azt azonban kérik az érintettektől, hogy – mivel a vírus cseppfertőzéssel terjed – maszkban szoptassák gyermeküket.
Megismételte, hogy Magyarországon összesen 1600 szociális intézményt tartanak nyilván, ezekből 52-ben van jelen a koronavírus, jellemzően 5 alatti esetszámmal.
Jelenleg összesen 641 fertőzöttet tartanak nyilván szociális intézményekben.
A hvg.hu kérdésére Müller elmondta: a magánlaborokban készült PCR-vizsgálatok is bekerülnek a hivatalos adatokba, akár negatív, akár pozitív az eredmény. Úgy fogalmazott, a laboratóriumoknak mint szolgáltatóknak működési engedélyük van. Aki jelentkezett PCR-tesztek elvégzésére, annak elérhetőséget adtak az országos szakmai felügyeleti rendszerbe, ahova kötelesek online jelenteni mind a pozitív, mint a negatív tesztek számát. Aki tehát jogszerűen végzi a tevékenységét, annak az adatai bekerülnek a nyilvántartásba.
Az RTL Klub azt kérdezte, életbe léptetnek-e további szigorításokat, de a tiszti főorvos nem adott határozott választ. Mint fogalmazott, folyamatosan követik a járvány alakulását, változásait, ellátandók létszámát és még számos más szempontot (nem csak egészségügyit), és ezek alapján tesznek javaslatot a kormánynak. A krónikus betegségekben szenvedő pedagógusoknak pedig szintén azt javasolják, hogy jelentkezzenek a kezelőorvosuknál, valamint nagyon fontos, hogy az iskolákban is betartsák az előírt higiéniai szabályokat.