Itthon hvg.hu 2020. október. 08. 13:39

Müller Cecília: Már vizsgálják az új koronavírus-gyorstesztek hatékonyságát

Klinikai vizsgálatoknak vetették alá a teszteket, amik akár 15 perc alatt is eredményt hozhatnak, de hamarosan jelentősen bővülhet a PCR-teszek kapacitása is – közölte az operatív törzs tájékoztatóján Müller Cecília országos tiszti főorvos.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Míg tavasszal csak ellenanyaggyorstesztek álltak rendelkezésre, jelenleg már sok más antigéngyorsteszt is elérhető, ami lehetővé tenné, hogy gyorsabban jussunk diagnózishoz. A Nemzeti Népegészségügyi Központ összehasonlító klinikai vizsgálaton teszteli ezeket az újabb eljárásokat – mondta Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs csütörtöki tájékoztatóján.

Ezeknek a klinikai vizsgálatoknak szerinte akár egy hét alatt is meglehet az eredménye. Egy ilyen gyorsteszt pedig akár 15 percen belül is eredményt tud majd adni.

A tesztelések számával és a laborkapacitásokkal kapcsolatban érkezett kérdésekre összefoglaló választ adott. Azt mondta,

folyamatban van egy működési engedélyezési eljárás, amivel jelentősen növelni fogják a PCR-tesztek mennyiségét.

Müller Cecília előzőleg ismertette az aktuális járványügyi adatokat.

Megemlítette a sajtóban is megjelent 39 éves elhunyt férfi esetét, akit nem lehetett megtalálni a hivatalos járványügyi adatok között. Szerinte még vizsgálják az esetet, ami időbe telik, de ha beigazolódik, hogy a vírusfertőzés miatt hunyt el, még a mai napon felkerülhet a listára.

A tiszti főorvos szerint még mindig a koronavírus-járvány második hullám felívelő szakaszában vagyunk, dinamikus felfutásnak vagyunk tanúi. A kórházakat pontosabb és valós idejű adatszolgáltatásra kérték, miután azt látták, hogy Európában több helyen kapacitáshiány alakult ki. A magyar intézményeket lépcsőzetesen léptetik be a koronavírusos betegek ellátásába, mindig az adott szint 80 százalékos kihasználtsága a cél, hogy minél kevesebb kórházba koncentrálják a fertőzéssel kezelteket.

Jelenleg 746 egészségügyi dolgozót vezényeltek át 74 kórházból 12 másik intézménybe, ők jellemzően segédápolók, intenzív szakápolók, rezidensek, belgyógyászok.

A szennyvízminták vizsgálata apró bizakodásra adhat okot: stagnálnak a mintákban a vírusörökítőanyag-szintek – mondta.

A kérdésekre válaszolva beszélt az influenzaoltásokról is. Létezik gyerekoltóanyag, amit 6 hónapos kortól 35 éves korig lehet beadni. Az ettől idősebbek felnőttoltást kapnak, csak a szer a mennyisége változó az életkortól függően – mondta.

Egy másik kérdésre pedig azzal válaszolt, hogy egy fertőzött ember tünetmentessége után a 8. napon lehet azzal számolni, hogy már nincs nála fertőzőképes vírusürítés, vagyis közösségbe mehet.

A rendőrök a legtöbbször csak figyelmeztetik a járványügyi szabályok megsértőit – mondta Kiss Róbert rendőr alezredes arra a kérdésre, hogy mi volt a legszigorúbb szankció, amit a rendőrök hoztak. A rendőr szerint összesen 810 figyelmeztetést, 60 helyszíni bírságot szabtak ki, és 76 feljelentést tettek.

Kiss Róbert a tájékoztató elején számolt be a rendőri intézkedésekről. Például, hogy

  • 42 esetben intézkedtek a maszkviselési szabályok megsértése miatt, az érintetteket figyelmeztették;
  • 946 esetben pedig egyéb járványügyi szabálysértések miatt;
  • 8 esetben túl sokáig nyitva tartó szórakozóhelyek miatt tettek feljelentést;
  • 3056 házi karantént rendeltek el.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.