Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Tartozás miatt akarják kikapcsolni a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségnél a gázt, miközben a magyar állam is tartozik nekik. Aktivistáik megpróbálják megakadályozni a gázóra leszerelését.

„Váratlan volt és felsőbb utasításra történt, ezt elárulták” – mondta lapunknak Ónodi István, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) és az Oltalom Karitatív Egyesület (OKE) gazdasági igazgatója arról, hogy csütörtökön megpróbálták leszerelni Dankó utcai hajléktalanszállásaikon a gázórákat.

Megközelítőleg 30 millió forintos adóssága van az Iványi Gábor vezette MET-nek a Nemzeti Közművek felé. Ónodi elmondta, hogy régről húzódik a Közművel a vita: 2018 óta nem tudják fizetni a gázszámláikat. „Eddig türelmesek voltak, korábban részletfizetési megállapodást kötöttünk. Most, a téli időszak előtt tartották elérkezettnek az időt arra, hogy leszereljék az óráinkat” – mondta Ónodi. Csütörtökön végül mégsem szerelték le a Dankó utcai szeretetotthon gázóráit. Az intézmény komplex szolgáltatást nyújt az otthontalanoknak: éjjel-nappal melegedőként szolgálnak, népkonyhájuk is van, munkatársaik pedig utcai szociális munkát és egészségügyi ellátást is végeznek. A szeretetotthonnak nagyjából hatszáz lakója van jelenleg.

A csütörtök délutánt Ónodi így írta le: „Tegnap kiszálltak a Nemzeti Közművektől, mondták, hogy tartozásunk van, nekik az a kötelességük, hogy elvigyék a gázórát. Azt mondtam, hogy nem adjuk, ezt alá is kellett írnom, erre azt mondták, hogy akkor az utcáról kell elzárniuk.” Az utcán gázcsapok vannak, a közművek alkalmazottai ezen keresztül tudják szabályozni indokolt esetben, hogy melyik házban lesz meleg víz és fűtés, melyikben nem. „Mikor kikísértem a közművek munkatársait, jeleztem, hogy ott, azon a ponton van halaszthatatlan teendőm, ahol ők el tudnák zárni a gázt. Értették, hogy mire célzok, telefonon beszéltek a főnökükkel, majd elmentek” – mesélte Ónodi.

Ónodi István
Kacskovics Mihály Béla

A gázórák leszerelésének megakadályozására kisebb tüntetés is kialakult: önkéntes riadólánc indult, a csütörtöki híren felbuzdulva önkéntesek és a Wesley János Lelkészképző Főiskola hallgatói is részt vesznek a gázcsapok őrzésében. A demonstráció csütörtöktől két hónapig (november 17-ig), minden nap éjféltől éjfélig van bejelentve a rendőrségen.

A csapok őrzésében váltásban vesznek részt az aktivisták, eszközeikben azonban láthatóan merítettek a Színház- és Filmművészeti Egyetem tárházából: ismét felbukkantak az épületekre kifüggesztett molinók és a már jól ismert piros-fehér szalagok is.

Egyelőre azt sem tudják, hogy a közművektől mikor érkeznek lekapcsolni a gázt, annyi információjuk van, hogy szeptember 21-e után várhatóak a következő csapelzárási kísérletek a MET vidéki intézményeiben, az Egyházközösség ugyanis országosan közel 100 millió forintos adósságot halmozott fel gázszámlák formájában. Adománygyűjtés is indult, Ónodi azonban a csütörtök óta összegyűlt összeget számszerűsíteni nem tudta, pusztán annyit mondott róla, hogy a 30 milliós összegtől még messze járnak. Ónodi hozzátette: minden adományért rendkívül hálásak.
Iványi Gábor

Iványi Gábor csütörtökön reagált a „gázelvágási kísérletre”, közleményében azt írta, hogy „bosszúból nyilvánvalóan diszkriminatív helyzetet teremtettek” számukra, „adósságaik ebből a helyzetből adódnak. A lelkész hozzátette: „Magyarországon diktatúra van és az önkény az úr. Európának meg kell mutatnia, hogy azok oldalán áll, akik nem csak a tagfelvétel időpontjáig kötelezték el magukat az európai értékek mellett és hitték azt, hogy ennek a közösségnek van szándéka, akarata és ereje az önkény megállításához és az európai normák garantálásához.”

„Két éve jelezték a közművektől, hogy felmondhatják a szerződésünket. Azonban a Nemzeti Közművek tulajdonosa az állam, az állam pedig tartozik nekünk, gondoltuk, lehet egy ilyen beszámítási lehetőség. Ez nem talált meghallgatásra.” Ha az állam 2018 óta tényleg nem fizet Iványiéknak, akkor – Ónodi szerint – az az összeg jelentősen meghaladja az ő mostani 30 millió forintos tartozásukat. „2011-ben vonták meg az egyházi státuszt a MET-től. Ezt ugyan mind az Alkotmánybíróság, mind a Strasbourg-i emberi jogi bíróság jogellenesnek nevezte és az állam is elismerte a jogsértést, a státuszt viszont azóta sem kaptuk vissza.”

Kacskovics Mihály Béla

A pénzügyi helyzetük viszont 2017-től vált válságossá, hiszen három éve „az elismert jogcímeken keresztül sem fizet az állam” – utalt az állami támogatások elmaradására Ónodi. 2017 óta az állam több milliárdos adósságot halmozott fel Iványi Gáborék felé, valamint elvették azt a jogukat, amivel tudták fogadni addig a felajánlók adójának egy százalékát.

Nem ez az első alkalom, hogy Iványi Gábor lelkész el nem ismert egyházát gazdasági okok miatt hurcolják meg: augusztus végén számoltunk be róla, hogy az állam 95 millió forintot von el a MET iskoláinak támogatási összegéből. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) Iványi szavai szerint a döntést azzal indokolta, hogy „nem tudják mérni az oktatásban elért eredményeiket”.

A kormány 2012-ben, az egyházi státusz megvonása után kötött köznevelési szerződést a MET-tel, ezt nem újították meg 2020 nyarán. Iványi szerint Maruzsa Zoltán, az Emmi oktatási államtitkára azt ajánlotta neki, hogy utoljára még megkaphatják a támogatás felét, ha elfogadják, hogy utána nem kötnek új szerződést. Maruzsa állítólag még azt is felvetette, hogy ha a MET így nem képes fenntartani az intézményeket, akkor hajlandóak állami fenntartásba venni azokat.

Pénteken késő délután reagált a Nemzeti Közművek is a témában. Közleményükben azt írják, hogy a gázt kikapcsolni csak a hosszabb távon nem fizetőknél szokták. Hozzáteszik, hogy ahogy mindig, úgy az OKE esetében is törekedtek a közös megoldás megtalálására, így például márciustól a veszélyhelyzet megszűnéséig önként vállalt kikapcsolási moratóriumot hirdettek. Mint írták, ez a moratórium eredményezte azt, hogy az OKE több mint 30 felhasználási helye közül egyiket sem vágták el a gázvezetékektől.

Iványi Gáborral a közelmúltban a hvg360-on M. Kiss Csaba beszélgetett.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.