A momentumos polgármestert két hétre felfüggesztette a képviselő-testület. Ha a kényszerszünet lejár, Balogh Csaba lép majd.
A múlt héten szavazta meg a gödi képviselő-testület, hogy két hétre felfüggesztik a város momentumos polgármesterét, Balogh Csabát. A polgármester pártja, a Momentum a döntés után jelezte, hogy a fideszes, LMP-s, DK-s és jobbikos képviselők szavazataival elfogadott döntés miatt Balogh Csaba bírósághoz fordul, mert úgy véli, hogy a lépés nem segíti, sőt, nehezíti Göd mindennapi működésének biztosítását.
Balogh a hvg.hu-nak azt mondta pénteken, hogy hétfőn juttatja el beadványát a bíróságnak, amire annak nyolc napon belül kell válaszolnia.
A polgármesteri hatáskörömet teljes mértékben felfüggesztették, annyi jogosultságom lesz, mint bármelyik civilnek. A fizetésemet megkapom, de szeretném kivenni a szabadságomat, hogy később legalább azt ne kelljen kifizettetni, nem akarok ezzel visszaélni
– magyarázta akkor.
Balogh most az Átlátszónak azt mondta, hogy bíróság elé kerülhet azoknak a határozatoknak az ügye is, amelyeket a Fidesszel együtt szavazott meg a DK, az LMP és a Jobbik a korábbi ülésen. Balogh elmondása szerint a jegyző az ülés előtt egyeztetett az illetékes kormányhivatallal, annak alapján adott ki állásfoglalást, amely szerint több előterjesztés és határozat jogsértő.
Ha a kormányhivatal vizsgálata megállapítja, hogy törvénysértés történt, akkor utasítja a jogsértés korrekciójára az önkormányzatot. Ha erre nem hajlandó a testület, akkor kerül bíróság elé az ügy. A bírósági döntésnek azonban már nincs határideje. „Egyébként, ha a most elfogadott SZMSZ-ről kimondják, hogy törvénysértő, üléseket se tarthat majd a gödi önkormányzat. Akkor az országgyűlés dönthet arról, hogy feloszlassa a gödi testületet és új választást írjanak ki” – közölte Balogh.
A polgármester azonban azt is hozzátette:
a felfüggesztése után ő maga fogja kezdeményezni a testület feloszlatását.
“A feloszlatáshoz testületi többség kell, de félek tőle, hogy ez nem lesz meg. A mi kommunikációs stratégiánk arra épül, hogy szeretnénk, ha lemondanának azok a képviselők, akik nem méltók erre a pozícióra, a többiek pedig bíznának az új választásban” – mondta Balogh, aki egy esetleges siker esetén elindulna az új választáson is.
Arra a kérdésre, hogy a kettészakadt ellenzék egy új választáson nem azt jelentené-e, hogy simán visszakerül a Fideszhez Göd, Balogh egyértelmű nemmel válaszolt: “Én ismeretlenként elindulva nyolc százalékot vertem a fideszes Markó Józsefet, egy új választáson nem hiszem, hogy ezt az arányt el tudnák venni. A többiek úgy leszerepeltek a lakosságnál, hogy labdába sincs esélyük rúgni, és ezt ők is tudják.”
Arra, hogy a polgármesterrel szakított ellenzéki politikusok azt állítják, a Fidesz kifejezetten Balogh Csaba személye miatt büntette őket azzal, hogy az egészségügyi vészhelyzet idején különleges gazdasági övezetté nyilvánította a Gödön épült Samsung-gyárat, a polgármester azt mondta, kifejezetten nyitottak voltak felé a kormány részéről, és jól tudtak együtt dolgozni egészen addig, ameddig a képviselők nyílt levélben kezdtek rá panaszkodni, panaszaikat az összes pártnak elküldve.
“Előtte nem volt jele annak, hogy baj van a személyemmel, utána viszont a kormánynak meglett arra a lehetősége, hogy erre hivatkozva elvették a Samsungot” – vázolta fel saját verzióját Balogh.
Gödön azóta forrnak az indulatok a képviselő-testületben, amióta a kormány áprilisban kiemelt gazdasági övezetté nyilvánította a Samsung-gyár környékét, elvéve a város területének 20 százalékát és bevételeinek jelentős részét. Ezt követően, június végén a DK, az LMP és a Jobbik képviselői frakciót alakítottak Göd Fejlődéséért néven. A Momentum szerint a frakció együtt hozott meg olyan döntéseket, amelyek a Samsung pozícióját tovább erősítették a településen. További részletek itt:
Felfüggesztette Göd momentumos polgármesterét az ellenzéki képviselő-testület
Megszavazták az erről szóló indítványt, amelyet közösen adott be a Fidesz, a DK, az LMP és a Jobbik.