Sajtóhírek szerint öngyilkos lett a roma aktivista.
Kedden délelőtt több helyen is megjelent a hír (elsőként a Hírklikk oldalán), hogy meghalt Bogdán László, Cserdi polgármestere. 46 éves volt.
Boda község önkormányzatánál – Cserdi a Bicsérdi Közös Önkormányzati Hivatal bodai kirendeltségéhez tartozik – telefonon megerősítették a hvg.hu-nak a halálhírt, de a család kérésére több információt nem közöltek.
Bogdán László a Home office-ban: "A politikusok maradjanak a seggükön"
A Fidesz a saját bázisának akar üzenni ebben a világtragédiában is - mondja Bogdán László, az egykor félelmetes hírű, mára irigyelt helyzetű, cigányok lakta baranyai falu, Cserdi polgármestere, aki úgy véli, egy jogász végzettségű politikus ne akarjon vírusszakértő lenni.
Bogdán szegényes környezetben nőtt fel az egykor svábok, ma 70 százalékban cigányok lakta Cserdiben. Meghatározó gyerekkori élménye a szüntelen éhezés. Anyja takarítónő, apja bányász volt. Rá is ez a sors várt: az általános iskola után rövid ideig építőipari szakmunkásképzőbe járt. A megszűnőben lévő Mecseki Szénbányánál már nem kapott munkát; építkezéseken dolgozott, gyárudvart sepert, majd monitorokat pakolt az Elcoteq pécsi egységénél. 19 évi ottléte alatt a középvezetői szintig küzdötte fel magát. Amikor lopással gyanúsították, otthagyta a céget. 2002-ben faluja önkormányzati képviselője lett. 2006-ra összeállt polgármesteri programja 78,4 százalékos támogatást kapott. 2010-es újraválasztása óta főállásban vezette a települést. A dologtalanokat munkára fogta; a helyi gazdaságban megtermelt javakból városi szegényeket is támogatnak. A település határában a romák életét bemutató skanzen épül. A falu normális kerékvágásba kerülését jelzi, hogy „már kezdenek visszatelepülni a magyarok”.
Bogdán 2014-ben a HVG Portré rovatának volt a vendége, ebből közlünk részleteket:
- „Nehezen nyílok meg a magándolgaimban, mert az ügy a fontos, amit képviselek. Meg hát ki vagyok én? Félanalfabéta cigány gyerek, aki próbál a világban ellavírozni.” Akkor így relativizálja saját képességeit a cigány többségű Cserdi dolgainak rendbetételével, a bűnözést visszaszorító „köcsögmentesítő” programjával, a lakosság munkára fogásával mintafaluvá varázsolt, Baranya megyei település polgármestere.
- „Törekszem eredeti dolgokat kitalálni, senkit sem másolni, mert amit ők tudnak, azt úgyis ők tudják jobban” – mondta akkor.
- „A magyaroknak biztos tetszik, hogy kemény vagyok a cigányokkal, utóbbiaknak tán kevésbé. Én nem játszom a polgármesterséget. Nem is tudom, hogy mi a fene az a polgármesterség. A szót tudom értelmezni, de igazándiból nem értem.”
2020-ban Wallenberg-díjat kapott, többek között Iványi Gábor és Setét Jenő társaságában.
Figyelem!
Ha ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes, lelkielsősegély-számot!