Itthon hvg.hu 2020. július. 06. 11:04

Szlávik: Csalóka a napi 5-10 regisztrált koronavírus-fertőzött

Szerinte az év végére lehet oltóayag.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A külföldi nyaralás rejthet veszélyeket, a koronavírus ugyanis még mindig itt van köztünk, sőt, egyes országokban újra emelkedik az esetszám, de megfelelő védekezéssel még mindig sokat lehet tenni a fertőzés ellen – mondta el Szlávik János az ATV Start című műsorában.

Az infektológus főorvos szerint amikor a koronavírus megjelent, kétféle forgatókönyvvel számoltak a szakemberek. Az első, hogy a vírus egy idő után eltűnik, a másik, hogy a járvány lecsengése után is velünk marad. Szlávik szerint jelenleg inkább az utóbbi valószínű.

A főorvos azt mondta, hogy a külföldi utazások esetében az embereknek maguknak kell eldönteniük, mennyire félnek, ez alapján döntsenek, hogy elutaznak-e külföldre nyaralni. Szerinte ugyanakkor az emberek többsége még mindig betartja a járvány idején hozott szabályokat és ajánlásokat, ezzel pedig jelentősen csökkenhet annak az esélye, hogy újra megugrik a fertőzések száma. Szlávik szerint mivel Magyarország nem elszigetelt ország, nem lehet kizárni azt sem, hogy külföldről újra egyre több ember hozza be a vírust.

A főorvos szerint a napi 5-10 regisztrált esetszám csalóka, mivel a nem regisztrált esetekkel együtt ez a szám akár 100 is lehet.

Szlávik szerint a téli hónapokban újra problémát jelenthet majd az is, hogy a koronavírussal fertőzött betegeket megkülönböztessék az influenzában szenvedőktől.

A főorvos szerint már most sokféle vakcinával kísérleteznek, ő úgy számol, hogy valamikor az év végén lehet meg a hatékony oltóanyag, de nem tudni, hogy ez mikor juthat el Magyarországra is.

Szlávik korábban azt nyilatkozta, hogy nem fogják kötelezővé tenni az oltást.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.