Hétfőn délben még biztatást kaptak az oktatást államtitkártól az iskolájuk megmentésért kétszáz kilométert lefutó szülők, csütörtökön pedig kiderült, hogy mégis bezárhat a mártélyi iskola. Az önkormányzat és a szülők is az oktatási jogok biztosához fordultak.
Hétfőn írtuk azokról a mártélyi szülőkről, akik az iskolájuk bezárása ellen tiltakozva váltófutásban kétszáz kilométert futottak Budapestre, hogy aztán az Emberi Erőforrás Minisztériumában találkozzanak Maruzsa Zoltán oktatási államtitkárral. A minisztérumban a szülők még biztatást kaptak, de mostanra kiderült, mégsem maradhat az iskola. A helyiek nem adják fel, mert nem értik, ha több száz, hozzájuk hasonló iskola működhet, akkor a mártélyit miért kell bezárni. Az önkormányzat az oktatási jogok biztosához fordult, hogy vizsgálja meg a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ döntésének jogszerűségét.
Igaz, hogy összevont osztályokban folyik az alsó tagozatos oktatás a faluban pár év óta, de a 22 gyermek és szülei abban bíztak, hogy a kormány deklaráltan támogatja a korábban bezárt kisiskolák megnyitását, a törvény szerint akár nyolc tanulóval is el lehet indítani egy településen az oktatást. Ebben nagy volt az egyetértés a szülők és az államtitkár között a hétfői találkozón, de Maruzsa Zoltán azt leszögezte, hogy a határozat megszületett már.
A falu polgármestere arról tájékoztatta a köznevelési államtitkárt, hogy felvették a kapcsolatot a hódmezővásárhelyi református egyházzal, akik azt ígérték, hogy megvizsgálják, hogy tudják-e biztosítani a feltételeket a fenntartói átvételhez. Maruzsa Zoltán ezt a megoldást nem vetette el, ezért bizakodtak a mártélyiak, hogy megoldódhat az ügy, de tévedtek. A vásárhelyi református egyház vezetője, Bán Csaba csütörtökön arról értesítette az érintetteket, hogy túl sokba kerülne a kihelyezett osztály további működése, ezért mégsem vállalják a fenntartást. Pénteken Putz Anita, a falu polgármestere sajtótájékoztatót tartott a vesszőfutásukról, erről a hodpress.hu közvetített.
Az utolsó szalmaszál Putz szerint az, hogy az ombudsman, ahol jelezték a döntési mechanizmusban általuk gyanított jogsértést, vizsgálódik. Amennyiben a hétre ígért jelentés a tankerület döntését jogsértőnek találja, akkor még van remény arra, hogy szeptembertől folytatja az iskola a munkát. Ha számukra eredménytelenül zárul az ombudsmani vizsgálat, akkor még augusztus 31-ig kitartanak a szülők, addig nem keresnek másik iskolát a gyermekeiknek. Ha nem jön fordulat az ügyben, akkor ősztől a megszüntetett iskolájuk anyaintézményében folytatják tanulmányaikat a gyerekek, és mindnyájan azon lesznek a településsel együtt, hogy a 2021/22-es tanévig újra megnyissák az iskolát.
"Lementem a boltba tejért és úgy tudtam meg, hogy kereshetünk új iskolát"
Esélyt sem kaptak a mártélyiak az iskolájuk megtartására, mert a "vasalódeszkás tanárt" megregulázó tankerületi vezető későn döntött az átszervezésről. Ráadásul, hivatalosan még nem is értesítették őket a döntésről, amely ellentétes a kormány "kisiskola" koncepciójával. Tiltakozásként az érintettek 200 kilométert futnak: Mártélyról egészen a köznevelési államtitkár íróasztaláig.