Itthon hvg.hu 2020. június. 25. 15:39

Első világháborús emlékmű lesz a hegyvidéki turulszoborból

A XII. kerület testületi ülésén eldőlt, hogy a turulszobrot átalakítják első világháborús emlékművé, míg a második világháború áldozataira egy új emlékhelyet alakítanak ki.

Elfogadta a 12. kerületi képviselő-testülete azt az előterjesztést, amely a Böszörményi út és a Nagyenyed utca kereszteződésében álló második világháborús turulszobrot inkább első világháborús emlékművé alakítaná át, és helyette új második világháborús emlékművet emelne – írja az Azonnali.

Arról is döntöttek, hogy egyidejűleg pályázatot írnának ki az új második világháborús emlékhely terveire. A cikk szerint az erről ítélő bizottságba pedig meghívják mind a Magyar Tudományos Akadémia, mind a Magyar Művészeti Akadémia képviselőjét, és a szoborra 50 millió forintot biztosítanak.

A momentumos Hajnal Tamás azt vetette fel az ülésen, hogy mivel a turulszobor úgy készült el, hogy több száz áldozat neve lemaradt róla, kérjen bocsánatot a testület, illetve legyen lakossági konzultáció arról, legyen-e a mostani szoborból első világháborús emlékmű.

A képviselő-testület végül úgy döntött, hogy konzultáció nem lesz, viszont a bocsánatkérésre rábólintott a többség.

Pokorni Zoltán polgármester egyébként már felkérte Cseh Gergő Bendegúzt, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatóját, Kovács Tamás történészt, a Holokauszt Emlékközpont igazgatóját, valamint Ungváry Krisztián történészt, hogy vizsgálják meg, kik azok, akik népellenes bűncselekményeket követtek el, és így méltatlanok arra, hogy a nevük szerepeljen mind a jelenlegi, mind a jövőbeni emlékművön.

A vizsgálat négy háborús bűnökkel vádolható személyt talált, köztük Pokorni Józsefet, a jelenlegi polgármester, Pokorni Zoltán nagyapját, aki nyilasként részt vett a városmajori tömeggyilkosságokban, és akinek a nevét már el is távolították a turulszoborról.

Nem is először minősítené át a vitatott Turul-szobrot Pokorni Zoltán. 2008. januárjában is ő volt a főváros XII. kerületének polgármestere, és akkor az volt a terve, hogy az összes kerületi áldozat helyett a háború katonai áldozatainak emlékművévé „fokozzák le” az alkotást. 2009-ben a fővárosi közgyűlés ezt elvetette, sőt igazából le is kellett volna bontani az emlékművet, mégis a helyén maradt, változatlan szellemben.

Trónörökösből vadász, Magyar Fájdalomból strandoló nő: nem Pokornié lenne az első emlékmű-átminősítés

Nem is először minősítené át a vitatott Turul-szobrot Pokorni Zoltán. 2008. januárjában is ő volt a főváros XII. kerületének polgármestere, és akkor az volt a terve, hogy az összes kerületi áldozat helyett a háború katonai áldozatainak emlékművévé „fokozzák le" az alkotást.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.